Arama yapın

İstanbul'da Görmeniz Gereken Yapılar: Çeşmeler!

İstanbul'da Görmeniz Gereken Yapılar: Çeşmeler!
Sinan Daşpınar
Türkiye'nin en kalabalık ve popüler şehirlerinin başında İstanbul yer almaktadır. İstanbul'da birçok önemli yerin bulunması insanları bu şehre çekmektedir. İstanbul'a gidenlerin gezip görmek isteyeceği onlarca ve hatta yüzlerce nokta bulunmaktadır.
İçerik Başlıkları
  • Sultan III. Ahmet Çeşmesi - Sultanahmet
  • Bezmialem Valide Sultan Çeşmesi - Beşiktaş
  • Alman Çeşmesi - Sultanahmet
  • Hırka-i Şerif Camii Camii Tarihi Çeşmesi - Fatih
  • Tophane Çeşmesi - Tophane
  • II. Mahmut Han Çeşmesi - Fatih
  • Pertevniyal Valide Sultan Çeşmesi - Eyüp
  • Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi - Kabataş
Türkiye'nin en kalabalık ve popüler şehirlerinin başında İstanbul yer almaktadır. İstanbul'da birçok önemli yerin bulunması insanları bu şehre çekmektedir. İstanbul'a gidenlerin gezip görmek isteyeceği onlarca ve hatta yüzlerce nokta bulunmaktadır. Bunların arasında en çok görülmesi gereken yerlerde vardır. İstanbul’un oldukça büyük ve karışık bir yer olması ulaşım sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bunu aşmanın en kolay yolu ise araç kiralama hizmeti almaktır. Alınan hizmet ile istediğiniz yere daha kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Sultan III. Ahmet Çeşmesi - Sultanahmet

İstanbul'un en güzel yerlerinden birisi Sultanahmet'tir. Fatih'e bağlı olan bu semtte bulunan Sultan III. Ahmet Çeşmesi oldukça güzel bir yerdir.

Bezmialem Valide Sultan Çeşmesi - Beşiktaş

İstanbul'da bulunan önemli çeşmelerden biriside Beşiktaş'ta yapılmış olan Bezmialem Valide Sultan Çeşmesi'dir. Bu civarda gezmek için profesyonel olarak araç kiralama hizmeti verilmektedir. İsteyen herkes bu hizmetten faydalanabilir.

Alman Çeşmesi - Sultanahmet

İstanbul'da bulunan önemli çeşmelerden biriside Alman Çeşmesi'dir. Sultanahmet'te bulunan bu tarihi çeşme hala kullanılmaktadır.
 
İstanbul'da Görmeniz Gereken Çeşmeler

Hırka-i Şerif Camii Camii Tarihi Çeşmesi - Fatih

İstanbul'da bulunan Fatih İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1851 yılında inşa edilen Hırka-i Şerif Camii ve Tarihi Çeşmesi’nde Hz. Muhammed’in Veyse Karani’ye verdiği hırkayı sergilemektedir. 

Tophane Çeşmesi - Tophane 

Tophane Çeşmesi oldukça önemli yapılardan birisidir. I. Mahmud tarafından 1732 yılında yaptırılan çeşme İstanbul’un en büyük 3. çeşmesidir. 

II. Mahmut Han Çeşmesi - Fatih

Fatih semtine gidenler çok önemli tarihi yapıları kolaylıkla görebilirler. Bunlardan biriside II. Mahmut Han Çeşmesi olarak bilinmektedir.

Pertevniyal Valide Sultan Çeşmesi - Eyüp

İstanbul'un en sevilen yerlerinden biriside Eyüp'tür. Eyüp'e gidenlerin öncelikle Pertevniyal Valide Sultan Çeşmesi'ni ziyaret etmeleri gerekir. Bu yerin tarihi açıdan önemi de oldukça çoktur. Pertevniyal Valide Sultan, Abdülaziz'in annesidir. Eyüp'e yapılan çeşmeye de Pertevniyal Valide Sultan Çeşmesi adı verilmiştir.

Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi - Kabataş 

Kabataş İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı olan bir yerdir. İstanbul'da tarihi ve turistik açıdan çok önemli yerler olduğu bilinmektedir. Kabataş’ta yer alan Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi de bu yerlerden birisidir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.