Arama yapın

Immobilizer Nedir?

Immobilizer Nedir?
Büşra Kurnaz
Bu yazımızda elektromanyetik güvenlik teknolojisi olan Immobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? ve Arızası Nasıl Giderilir? sorularına yanıt verdik. Keyifli okumalar dileriz!
İçerik Başlıkları
    • Immobilizer Nasıl Çalışır? 
    • Immobilizer Her Araçta Var Mı?
    • Immobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?
    • Immobilizer Arızası Nasıl Giderilir?
    • Kiralık Araçlarda Immobilizer 

Elektromanyetik güvenlik teknolojisi olanimmobilizer, araç hırzılığı vakalarına karşı geliştirilmiş bir donanım özelliğidir. Kontak anahtarını, motor sistemiyle eşleştiren bir sistem olan immobilizer anahtarsız ateşlemeyi engeller. Bu sayede düz kontak yapma ihtimalini ortadan kaldırarak araç hırzılığının önüne geçmeye yardımcı olur. 

Immobilizer Nasıl Çalışır? 

Immobilizer sistemi devreye girdiğinde aracın yakıt ve ateşleme sistemi devre dışı kalır. Sistem içerisinde Kontak anahtarındaki transponder ve bir radyo frekans okuyucusu yer alır. Anahtar kontağa yerleştirildiğinde transponder tarafından frekans okuyucusuna bir tanımlama kodu gönderilmektedir. Kod doğruluğuna göre elektronik kontrol ünitesi, ateşleme sistemi veya yakıt sisteminin arabanın çalıştırmasına izin verir. Şayet kod yanlışsa veya sistem kod aktarımını algılayamadıysa; aracın ateşleme sistemi gerçek anahtar kullanılana kadar devre dışı kalır. 

Immobilizer Her Araçta Var Mı?

immobilizer-her-aracta-bulunuyor-mu

Günümüzde üretilen tüm araç modelleri immobilizer özelliğine sahiptir. Ancak 1999 öncesi üretime sahip olan araçlarda genellikle immobilizer özelliği bulunmamaktadır. Aracınızda immobilizer özelliği bulunmuyorsa sonradan ekletebilirsiniz.

Immobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızı çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde immobilizer işareti hiç yanmıyor veya devamlı yanıyorsa immobilizer sisteminizde bir arıza meydana gelmiş olabilir. Arıza durumunda ateşleme olmayacağı için aracınız çalışmayacaktır. Aracınızı o an çalıştırmak için immobilizer sistemini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak sistemi devre dışı bırakmanız durumunda hırsızlığa karşı koruyuculuk ortadan kalkacağı için tehlikeli bir durum açığa çıkabilir. Bu sebeple aracınızı servise ya da alanında uzman bir ustaya götürerek sorunu hızlıca çözmenizi tavsiye ederiz. 

Immobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

Panelinizdeki immobilizer ışığı yanıp sönüyorsa bu sistemde arıza olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda arıza elektronik sistemde veya immobilizer anahtarında olabilir. Eğer kapılarınız açılmıyorsa anahtarınızın pili bitmiş olabilir. Bu durumda çipe zarar vermeden pili değiştirirseniz sorun ortadan kalkar. Ancak sorun pilden kaynaklanmıyorsa anahtarınızı değiştirmeniz gerekecektir. 

Sorun anahtardan kaynaklanmıyorsa sistemde bir problem olabilir. Sistem içerisinde yer alan kablolarda aşınma veya hasar meydana geldiyse immobilizer sistemi çalışmayabilmektedir. Sensörlerde ve motor kontrol ünitesinde de bir problem mevcut olursa immobilizer çalışmaz. Tüm bu durumlarda yetkili servisinize ya da alanında uzman bir tamirciye başvurmanızı tavsiye ederiz. 

Kiralık Araçlarda Immobilizer 

kiralik-araclarda-immobilizer

Kiralık araç seçiminizde aracın güvenlik özelliklerine dikkat ediyorsanız miniyol.com’un kiralık araçları sizin için doğru tercih olacaktır diyebiliriz. Farklı donanım özelliklerine sahip on binlerce araç arasından tercihlerinize en uygun aracı 3 adımda kolaylıkla bulabilirsiniz. Miniyol’un kiralama paneli üzerinden kriterlerinizi girerek farklı donanım özelliklerine sahip araçları karşılaştırabilir, kıyaslayabilir ve size en uygun aracı kolaylıkla kiralayabilirsiniz. 

Miniyol’un tüm kiralık araçları son yıllarda üretilmiş ve güvenlik açısından tam donanıma sahip araçlardır. Immobilizer özelliği bulunan bir kiralık araba seçerek 3 adımda kiralamanızı tamamlayabilir ve güvenliği kafanıza takmadan özgürce seyahat edebilirsiniz. Miniyol olarak en keyifli anılarınızda yol arkadaşınız olmaktan mutluluk duyuyoruz! 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.