Arama yapın

İlk Yardım Çantası ve İlk Yardım Kiti

İlk Yardım Çantası ve İlk Yardım Kiti
Sinan Daşpınar
İlk yardım çantası ev, araç, okul gibi birçok alanda farklı isimlendirmelerde kullanılmaktadır. Miniyol ilk yardımla çantsıyla ilgili bütün sorularınızı cevaplayan bir blog yazdı.
İçerik Başlıkları
    • İlkyardım Çantası Neden Olmalı?
    • İlkyardım Çantası Ne İşe Yarar?
    • İlkyardım Çantası ve İlkyardım Kiti İçinde Ne Olmalı?
    • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
    • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

İlkyardım çantası veya ilkyardım kiti amaca göre düzenlenmektedir, bu yüzden farklı isimlendirilmeler yapılmıştır: Kişisel ilk yardım çantası, ilk yardım çantası, seyahat çantası, araç ilk yardım çantası vb. gibi. İlk yardım çantasının içeriği kullanılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Bir orman işçisinin çantasında antihistaminikler, acil ilaçlar, anti zehir gibi şeyler bulunurken evdeki ilk yardım kitinde yara bandı, batikon, ağrı kesiciler gibi şeyler kullanılmaktadır.

İlkyardım Çantası Neden Olmalı?

İlk yardım çantası adı üstünde ilk yardımdır, asıl ekipler gelene kadar sizin için en kolay tedaviye ulaşım yoludur.
Eğer yaranız varsa ve kanıyorsa, ilk yardım sayesinde kan kaybını önlemiş olursunuz. İlk yardım kitini yakın yerlerde tutmak profesyonel yardım alana kadar sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.
Çocuklarda kesikler, sıyrıklar hatta yanıklar beklenen yaralanmalar içindedir. Bu yüzden uygun malzemeleri yardım kiti içinde bulundurmalısınız.
Beklenmedik kaza durumlarına karşı yardım çantası güvene verir ve oluşabilecek panikleri önlemeye yardımcı olur.
Küçük yaralanmaların büyümesini engeller. Tedavinin gecikmesinin önüne geçer.
 

İlkyardım Çantası Ne İşe Yarar?

Çeşitli kaza ve yaralanmaların, hastalıkların, hasta ve yaralıların profesyonel yardım alana kadar geçecek zamanda, kişilerin durumlarının kötüye gitmemesi için tedaviye yardımcı uygulamalara ilk yardım denir. Bilinçli ve doğru ilk yardım hayat kurtarıcı olabilmektedir.
 

İlkyardım Çantası ve İlkyardım Kiti İçinde Ne Olmalı?

Seyahat ilk yardım çantası içinde kesikler, kırıklar, mide ve bağırsak problemler, cilt problemleri, alerjiler için tıbbi malzeme bulunmalıdır. Araç yardım çantası içinde zorunlu olan bazı malzemeler vardır.
 
Büyük sargı bezi 
Hidrofil gaz steril 
Üçgen sargı 
Antiseptik solüsyon
Flaster 
Çengelli iğne 
Küçük makas 
Yara bandı
Alüminyum yanık örtüsü 
Tıbbi eldiven 
El feneri 
Esmark bandajı 
Otomatik turnike 
 
Zorunlu Olmayan ama bizce olmasının gerektiği malzemeler:
 
Not defteri
İlk yardım kitapçığı
Kalem
Şişe su
Çakı
Dermatol yara tozu
Yanık merhemi
Islak mendil
Peçete
Çorap ve terlik
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.