Arama yapın

Hybrid Araç Nedir?

Hybrid Araç Nedir?
Büşra Kurnaz
Hibrit araçlar iki farklı motor çeşidine sahip araçlardır. Bu sebeple melez anlamına gelen hibrit kelimesiyle adlandırılırlar. Hibrit araçlarda elektrikli motor ve benzinli motor olmak üzere iki farklı motor bulunmaktadır.
İçerik Başlıkları
  • Hybrid Araçlar Nasıl Çalışır?
  • Hybrid Araçlar Nasıl Şarj Edilir?
  • Hybrid Araçların Avantajları
  • Hybrid Araçların Dezavantajları
  • Hybrid Araç Motor Türleri Nelerdir?
  • Hangi Otomobil Markalarında Hibrit Araçlar Vardır?
  • Araç Kiralama Firmalarında Hybrid Araç Var Mıdır?

Hibrit araçlar iki farklı motor çeşidine sahip araçlardır. Bu sebeple melez anlamına gelen hibrit kelimesiyle adlandırılırlar. Hibrit araçlarda elektrikli motor ve benzinli motor olmak üzere iki farklı motor bulunmaktadır.

Hibrit araçlarda her iki motor aynı anda çalışabileceği gibi ayrı ayrı olarak da çalışabilir.

Hibrit araçlar çevre dostu olmalarıyla bilinirler. Yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak bu araçlar; yoğun trafik, düşük hız gibi durumlarda benzin motoru yerine elektrik motorunda çalışarak sıfır emisyon salınımı ve yakıt tasarrufu yapmaktadırlar.

Egzoz gazlarının oluşturduğu hava kirliliğini minimuma indiren hibrit araçlar; hem karbon salınımını azaltarak hem de fosil yakıt kullanımını azaltarak gelecek nesiller için daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakmamıza yardımcı oluyor.

hybrid araba nedir

Hybrid Araçlar Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalarda benzinle ve elektrikle çalışan iki farklı motor bulunmaktadır. Ayrıca arabanın içerisinde bir adet şarj deposu ve jeneratör sistemi de yer almaktadır. Bu sayede aracı ayrıca şarj etmeye gerek kalmaz.

Elektrik motoruna bağlı bulunan şarj deposu araç hareket halindeyken kendi kendini şarj eder. Araç hızı 40 kilometre hızın altına indiğinde benzinli motor devreden tamamen çıkar. Bu sistem şehir içi trafiğinde, sıkışık ve yoğun trafik durumlarında ciddi yakıt tasarruf sağlamaktadır.

Hızınız 40 kilometre hızın üzerine çıktığında iki motor birden çalışarak aracın performansını arttırmaktadır.  

hybrid motor

Hybrid Araçlar Nasıl Şarj Edilir?

Hibrit arabalar elektrikli arabaların aksine özellikle bir şarj ünitesine bağlanılarak şarj edilmeye ihtiyaç duymaz. Bu açıdan sürücüye avantaj sağlayan Hibrit araçlar; ayak gaz pedalından çekildiğinde, frenleme esnasında ya da benzinli motor çalışırken kendi kendini şarj eder.

Hybrid Araçların Avantajları

 • Kendi kendini sürüş esansında şarj edebilmesi
 • Zararlı gaz salınımının çok düşük seviyede olması
 • Motor sesinin minimum seviyeye inmesi
 • Gürültüsüz vites geçişi
 • Aracın harekete geçtiği esnada aşırı yakıt tüketiminin engellenmesi

Hybrid Araçların Dezavantajları

 • Diğer araçlara kıyasla daha pahalı olması
 • Hız severler için yüksek hızlara çıkamaması
 • Çok yaygın bulunmaması sebebiyle yüksek onarım ve tamirat maliyeti

Hybrid Araç Motor Türleri Nelerdir?

Mikro Hybrid: Bu motor türü diğer türlere kıyasla en basit hibrit motordur diyebiliriz. Seyir halinde aracın fren yapmasıyla beraber benzin motoru kendiliğinden devreden çıkar.
Mild Hybrid: Bu motor teknolojisinde frenleme başladığı andan itibaren otomatik bir şekilde benzin motoru devreden çıkar böylelikle benzin tüketimi azalır. Benzin motorunu destekleyen bir yapıdadır.
Full Hybrid: Bu sistemde Mild Hibrit motor sınıfına seyir özelliği eklenmiştir.
Plug-in Hybrid: Diğer tüm hibrit motor sınıfı özelliklerini taşımaktadır. Ancak diğerlerinden farklı olarak dış kanallardan şarj edilebilme özelliği de bulunmaktadır.

hybrid araba

Hangi Otomobil Markalarında Hibrit Araçlar Vardır?

Gün geçtikçe hızla gelişen teknolojik özellikler otomotiv sektörüne de etki etmektedir. Günümüzde iki farklı motor özelliğine sahip olan hibrit araç modelleri birçok farklı otomobil markasında bulunmaktadır.

Toyoto Corolla Hybrid, Toyota C-HR, BMW İ8, Volvo XC90, Kia Niro ve Hyundai IONIQ Hybrid en iyi hibrit araçlar arasında yer almaktadır.

Araç Kiralama Firmalarında Hybrid Araç Var Mıdır?

Ülkemizde hibrit araçlar şu an için çok yaygın kullanılmamakla birlikte gün geçtikçe araç kiralamalarda tercih edilir bir hal almıştır. Özellikle yakıt fiyatlarının artması, toplumun karbon salınımı hakkında bilgilenmesi ve hibrit araç satış fiyatlarının yüksekliği sebebiyle araç alamayan ama hibrit araç sürüşünü denemek isteyen sürücüler tarafından sıklıkla hibrit araç kiralaması gerçekleştirilmektedir.

Siz de araç kiralama yaparken hibrit araç tercih etmek isterseniz miniyol.com üzerinden tek tıkla tüm hibrit araçları listeleyebilirsiniz. Hibrit araçların otomobil endüstrisindeki öncüsü Toyota’nın hibrit modellerini Miniyol’dan üç adımda kolaylıkla kiralayabilirsiniz.  

Miniyol'un kiralık araçlarını buradan inceleyebilirsiniz

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.