Arama yapın

Hayatımıza Şimşek Hızıyla Giren Elektrikli Arabalar Hakkında Şaşıracağınız Bilgiler

Hayatımıza Şimşek Hızıyla Giren Elektrikli Arabalar Hakkında Şaşıracağınız Bilgiler
Büşra Kurnaz
Son yıllarda gündemimize şimşek hızıyla giren elektrikli arabaların özellikleri herkesi oldukça şaşırtıyor. İşte hem doğa dostu hem son teknoloji elektrikli araçlar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızda!
İçerik Başlıkları
  • Elektrikli Araba Nedir?
  • Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?
   • 1- Doğa Dostu!
   • 2- Konforlu ve Sessiz
   • 3- Seri Hızlanma ve Yavaşlama
   • 4- Cebinizin Dostu!
   • 5- Düşük Bakım Maliyeti
  • Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?
  • Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir?
  • Araç Kiralamada Elektrikli Otomobiller
Doğa dostu, son teknoloji elektrikli arabalar son yıllarda sürücülerin ve araba tutkunlarının en merak ettiği araçlar arasında yer almaktadır. Gerek sessizlikleriyle gerekse motor gücü ve konforlarıyla araç sürücüleri tarafından en sık aranan modeller arasında yerini korumaktadır. Peki son yıllarda gündemimize bomba gibi düşen elektrikli arabaların diğer arabalardan farkı nedir?
Bu yazımızda Miniyol olarak çok merak edilen elektrikli araba nedir? ve elektrikli araba nasıl çalışır? sorularını yanıtladık. Keyifli okumalar!

Elektrikli Araba Nedir?

elektrikli-arac-nedir

Elektrikli otomobillerde diğer araçlar gibi içten yanmalı motor bulunmamaktadır. Bu sebeple fosil yakıtlara ihtiyaç duymazlar. Tamamen yenilenebilir enerji kaynağı olan elektrikle şarj olmaktadırlar.
İçten yanmalı motora sahip olmayan elektrikli otomobiller, lityum iyon gibi piller sayesinde motorlarına güç aktarmaktadır.
Doğa dostu olan elektrikli araçlar fosil yakıt tüketimi yapmadıkları için çevreye herhangi bir zararlı gaz salınımı yapmazlar.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

1- Doğa Dostu!

doga-dostu-elektrikli-arabalar

Elektrikli arabalar tam bir doğa dostudur. Debriyaj, şanzıman ve egzoz borusu bulunmayan elektrikli arabalar egzoz emisyonu yapmazlar. Karbon ayak izini azaltma konusunda oldukça faydalıdırlar.
Karbon salınımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2- Konforlu ve Sessiz

elektrikli-arac-

Konfor denildiğinde ilk sıralara adını yazdırmayı başaran elektrikli otomobiller sessiz sürüş konusunda tam bir ustadır. Yalnızca sürüş konforu değil seri hız değişimi ve hızlı tepki verme süresi sayesinde de sürüşü oldukça keyifli olan araçlar arasındadırlar.

3- Seri Hızlanma ve Yavaşlama

elektrikli-kiralik-araba

Düşük ağırlık merkezi bulunan elektrikli araçların taşıma ve sürüş konforu bu sayede en üst seviyelerdedir. Ayrıca bu sayede oldukça hızlı bir şekilde yavaşlama ve hızlanma özelliğine de sahiptirler.

4- Cebinizin Dostu!

uygun-fiyatli-elektrikli-araba

Bugünlerde en sık konuştuğumuz yakıt fiyatları konusunda da cebinizin dostu olan elektrikli araçların yakıt maliyetleri de diğer araçlara kıyasla düşüktür. Diğer araçlara oranla %75 civarı maliyet tasarrufları bulunmaktadır.

5- Düşük Bakım Maliyeti

dusuk-bakim-maliyetli-elektrikli-arabalar

Elektrikli araçlar yalnızca yakıt maliyeti açısından değil bakım maliyeti açısından da sürücülerin yüzünü güldürmektedir. Diğer otomobillere kıyasla motor aksamı daha basit olan elektrikli araçların bakım maliyeti bu sayede daha düşüktür.

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Elektrikli araçların son teknoloji özellikleri adeta herkesi kendilerine hayran bırakmaktadır. Fosil yakıt tüketimi yapmayan sadece elektrikle sizi kilometrelerce yol götürebilen elektrikli otomobiller yeniden doldurulabilir bataryalar sayesinde çalışmaktadır.
Oldukça basit bir çalışma prensibi bulunan elektrikli arabalar, motorları içerinde oldukça az hareketli parça bulundurmaktadır. İçten yanmalı motorlara kıyasla yakıt deposu yerine batarya ve pil setleri bulunmaktadır.
Elektrikli otomobillerde motorun ihtiyaç duyduğu enerji frenleme esnasında depolanır.

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir?

elektrikli-araba-sarj

Elektrikli araçlar hakkında en çok merak edilen konu elektrikli araba evde şarj edilebilir mi? sorusudur. Siz de bu soruyu merak edenlerdenseniz doğru cevap; evet edilebilir!
Herhangi bir elektrik kaynağından şarj edilebilme özelliğine sahip olan elektrikli arabalar farklı yöntemlerle şarj edilebilmektedir. Ancak elektrikli otomobili evde şarj etmek diğer yöntemlere göre oldukça yavaş olacaktır.
Şarj istasyonları sayesinde elektrikli aracınızı kolaylıkla şarj edebilirsiniz.

Araç Kiralamada Elektrikli Otomobiller

Kiralık araba seçimi yaparken sürücülerin birden çok kriteri bulunmaktadır. Hem doğa dostu hem de cebimin dostu bir araç arıyorum diyorsanız elektrikli otomobil tam da size göre!
Sürüş deneyimini merak ettiğiniz ancak yüksek satış maliyetleri sebebiyle tercih etmediğiniz tüm elektrikli araç modellerini araç kiralama yaparken tercih edebilirsiniz. Düşük yakıt maliyetiyle dikkat çeken elektrikli otomobiller kiralık araçlar arasında bulunur mu diye düşünüyorsanız miniyol.com’da tek tıkla kiralık elektrikli otomobil bulabilirsiniz. Tüm kriterlerinize göre en uygun aracı üç adımda kolaylıkla Miniyol’dan kiralayabilirsiniz.
Miniyol'un kiralık araçlarını görmek ve sana en uygununu seçmek için hemen tıkla!

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.