Arama yapın

Güney Asya'nın Kalbi Hindistan

Güney Asya'nın Kalbi Hindistan
Sinan Daşpınar
Hindistan değişik renkleri ve farklı kültürleri barındıran Asya'nın güneyinde üçgen biçiminde bir yarımadadır. Kendine has dokusuyla Hindistan kültür meraklıları için biçilmez bir kaftan. Aşağıdaki bilgilerden sonra her gezgin tarafından seyahat planına alınacaktır.
İçerik Başlıkları
  • Hindistan Hakkında Bilgi Edinin!
  • Delhi
  • Agra
  • Rajasthan
  • Varanasi
  • Sikkim
Hindistan değişik renkleri ve farklı kültürleri barındıran Asya'nın güneyinde üçgen biçiminde bir yarımadadır. Kendine has dokusuyla Hindistan kültür meraklıları için biçilmez bir kaftan. Aşağıdaki bilgilerden sonra her gezgin tarafından seyahat planına alınacaktır.
 
Daha önce görmediğiniz yerler hakkında bilgi alın!

Hindistan Hakkında Bilgi Edinin! 

Hindistan iklimi ile diğer ülkelerden farklıdır. Alışılagelmiş mevsimlerin aksine Hindistan'da altı mevsim vardır. Yaz, sonbahar, kış arifesi, kış, ilkbahar ve musonlar. Eğer Haziran ayında Hindistan gezisi planlıyorsanız 45 dereceye varan sıcaklıklara karşı hazırlıklı olmalısınız. Yılın her dönemi sıcak olan ülkeyi ziyareti planlıyorsanız Muson dönemlerini tercih edebilirsiniz. 
Din turizmi açısından da renkli bir tablo çizen Hindistan’da neredeyse dünyadaki bütün dinler görülür. Çok sayıda dil konuşması da renkliliği arttırılmaktadır. Kültürlerin bu kadar kaynaştığı bir ülke daha yoktur. 
İndigo bitkisinin yetiştiği ve İndigo mavisinin üretildiği ülkedir. Renkli kumaş boyamaları ve batikleri ile dünyada özel bir yerdedir. Ülkemizde kullanılan ebru boyalarının mavi olanı Hindistan'dan gelmektedir. Pigment boyaların yapımında birinci sıradaki ülkelerdendir.
Farklı gelenekleri de insanı şaşırtmaktadır. Büyük geleneksel düğünlerinde büyük miktarda altın hediyesi yüzünden dünya borsalarında altın fiyatları değişmektedir. Dünyanın en zengin kadınları bu altın hediyeleri sonrasında Hindistan'da yaşamaktadır. Holi Fest döneminde rengarenk boyaların saçılması size ilginç bir görsel şölen yaşatacaktır. 
 
Hindistan

Delhi 

Delhi dört bir yanı çiçek ve botanik bahçeleriyle donatılmıştır. Beş Duyu Parkı, Lodi Bahçeleri, Buddha Jayanti Parkı, Nehru Parkı gezilmeden geçilmemelidir.
Delhi'den ayrılmadan Hint baharat kutuları, el işlemesi çantalar, gümüş işçiliği takılar, Madhubani tabloları almak isteyebilirsiniz ama Hint mutfağının sıcak ve baharatlı tatlarını denemeden dönmeyin! Delhi'yi renkleri, çiçekleri ve sıcak baharatları ile yaşamak en güzel deneyimlerden biri olacaktır.

Agra

Yeni Delhi'den 200 km güneye inerseniz, Ludilerden kalma eski bir şehir olan Agra'ya varılmaktadır. Nehrin iki yakasına kurulan şehirde Tac Mahal ziyaret edilebilir. Öyküsü kadar mimarisi ile de büyüleyicidir.

Rajasthan

Büyük bir çöl ve develeri ile görsel bir harika olan bu eyalette gezilmesi gerekli birçok saray vardır. Renkli dinamik insanları ve farklı günlük hayat işleyişiyle turist çekmektedir. Güney Asya mimarisi, anıt ve planları ile eşsiz bir şehirdir.

Varanasi

Beş bin yıllık geçmişi ile sarsıcı bir Hint hac şehri olan Varanasi’yi ve orada bulunan Ganj Nehri’ni görmeden geçmemelisiniz. Psikolojik olarak da etkileyici olan şehir Mark Twain tarafından da “Efsanelerden bile eski!” olarak tanımlanmıştır.

Sikkim

Ulusal parkları, Himalayaların büyüleyici görüntüleri, doğası ile sizi bu dünyaya ait olamayacak kadar farklı etkileyecek Sikkim, Nepal'e en yakın yerlerden biridir. Şehrin her köşesi farklı bir deneyim sunuyor.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.