Arama yapın

Formula 1 Hakkında Merak Edilenler

Formula 1 Hakkında Merak Edilenler
Sinan Daşpınar
Formula 1 hakkında en çok sorulan soruları Miniyol bloğunda cevapladı.
İçerik Başlıkları
    • Formula 1’de Kaç Takım ve Pilot Var?
    • Bir Sezonda Kaç Yarış Yapılır?
    • Formula 1 Sprint Yarışı
    • F1 Pilotları Antrenman Yapar mı?
    • F1’de Kadın Pilot Olmamasının Sebebi

Formula 1… Herkesin bir şekilde duyduğu efsanevi yarış… Formula 1 hakkında bilmeniz gerekenler neler, Formula 1 Sprint yarışı ve Formula 1 hakkında en çok sorulan soruları bloğumuzda anlattık.

Formula 1’de Kaç Takım ve Pilot Var?


2021 sezonunda 10 takım bulunmaktadır. Her takımda ikişer Formula 1pilotu bulunduğu için yarışlarda toplam 20 pilot yarışıyor. Bu sayılar her sene değişiklik göstermektedir. Bazı dönemler daha fazla pilot ve takım bulunabilirken, bazı dönemler daha az takım yarışabilmektedir.

Bir Sezonda Kaç Yarış Yapılır?


Şu an hala devam eden Formula 1 sezonunda 23 yarış bulunmaktadır. Formula 1 tarihinin en uzun sezonu olan 2021 yılı sezonu (mevcut, devam eden sezonda) Mart ayında başladı ve Aralık ayında bitecek.
 

Formula 1 Sprint Yarışı

Formula 1’e değişiklik ve heyecan katmak için düşünülen Formula 1 sprint yarışları bir hafta sonundaki ana yarışın kısaltılmış halidir. 3 gün boyunca devam edecek olan sprint yarışları, cuma günü 60 dakikalık serbest antrenman sonrasında Q1, Q2, Q3 formatında yumuşak lastikle klasik sıralama turu seansı olacak. Cumartesi se 60 dakikalık ikinci antrenman seansının ardından sıralama turlarına göre 100 km’lik sprint yarışı olacak. İlk 3 sırada yarışı bitiren pilotlar sıraya 3, 2 ve 1 puanın sahibi olacak. Cumartesi sırlamaları ise pazar günü olacak asıl yarışın gidişini etkileyecek.
 
 

F1 Pilotları Antrenman Yapar mı?


Aslında F1 pilotları dünyanın en çok antrenman yapan sporcuları arasındalar. F1 araçlarının yere basma gücü yüksek olduğu için, pilotlar aracın neden olduğu 5G kuvvete uğrarlar. Bu yüzden pilotların kondisyonları yüksek ve güçlü olmalıdır. Pilotlar yarış öncesi sık sık teste girmekte, belirli bir kilo ve kas seviyesinde olmak için düzenli antrenman yapmaktadırlar.
 
formula-1

F1’de Kadın Pilot Olmamasının Sebebi


Kadınlarında teknik olarak F1 pilotu olabileceği bilinmektedir. Yine de organizasyon bu konuda biraz daha cinsiyetçi davranmaktadır. F2 yarışlarında birkaç kadın pilotun bulunduğu organizasyonda F1 pilotları arasında hala kadın pilot bulunmamaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.