Arama yapın

Araç Aptera Hakkında

Araç Aptera Hakkında
Sinan Daşpınar
Elektrikli araçlar günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Gelişen elektrikli araçlardan biri olan Araç Aptera hakkında merak edilenler için Miniyol sizlere bir blog hazırladı.
İçerik Başlıkları
    • Elektrikli Otomobiller Hakkında
    • Aptera Hakkında Öne Çıkanlar
    • Şarj Gerekmeyen Teknoloji
    • Araç Aptera’nın Fiyatları
Enerji tasarrufu ve daha etkin bir sürüş deneyimi, yakıt tasarrufu sağlaması açısından yeni ve farklı enerji sistemleri gündeme gelmektedir. Çevreye verdiği tahribatın neredeyse sıfır olduğu çevre dostu otomobiller, yakında tüm dünya şehirlerinde boy gösterecek hatta gösterdi bile diyebiliriz. 
 
Araç apteranın özellikleri neler, Aptera ne kadar hız yapabiliyor, Aptera tasarımı nasıl gibi soruları merak ediyor olabilirsiniz. 
 
Aptera’yı diğer araçlardan ayıran en bariz farkı üç tekerlekli tasarımının olmasıdır.100 kwh pil ile en üst modelinin 1.000 mil menzile ulaşabileceği öngörülen Aptera, günde 72 kilometre menzil sağlayabilen bir güneş enerjili tavan dizisine sahip. Park halindeyken güneş panelinden şarj olabilen bir üst modelinde ise 1609 km menzile sahip denilmektedir. Her şeye rağmen araç, sürüş sırasında sadece güneş enerjisiyle değil, Aptera pil paketleriyle çalışıyor. 
 

Elektrikli Otomobiller Hakkında

Elektrikle çalışan bir otomobil yapma fikri 1900’lü yıllara kadar inmektedir. O dönem yapılan motorlar elektrikli otomobil fikrini kuvvetlendirse de şarj problemi uzunca bir süre çözülemedi. Amerika’da 1900’ler de çok popüler olan bu araçlar, Henry Ford’un fosil yakıtlı olan otomobillerini seri üretime geçirmesi ve elektrikli otomobillere göre daha ucuza satması elektrikli otomobillerin satış ve kullanımını neredeyse durdurma aşamasına getirdi. Çevreye verdiği kirliliğin ve otomobil kullanım sayısının artması, sera gazının dünyamıza verdiği zararla yaşanmaya başlanan iklim krizi 2000’li yıllarda tüm dünya ülkelerinin neredeyse tek gündemi olacaktı. Tüm bu sebepler yeni çıkış yollarının araştırılmasına ve yeni sürdürülebilir çevre dostu bir enerji bulma konusuna odaklanmayı artırdı. Günümüzdeyse yeni açılan ve gelişmesi kaçışı olmayan elektrikli otomobil piyasasında artık bir elektrikli otomobilden çok hangi elektrikli otomobil sorusu sorulmaya başlanmasına neden oldu.
 

Aptera Hakkında Öne Çıkanlar

Orijinal Aptera Motors'un tasarımı, her 190 km’de fişe takıldığında 100 km’de 0,78 litrelik tahmini yakıt verimliliği, onu dünyadaki en verimli binek araçlar arasında alabilecek kapasitesindeydi. Zaman içerisinde Aptera kendini yeniledi. Son olarak tanıtımının yapıldığı sol isimli otomobili sanki gelecekten günümüze gelmiş gibidir. Bu otomobilin tanıtımından altı ay kadar önceki sürümünde 1600 km gibi üstün sürüş performansını zaten sunan yeni Aptera ‘’Sol ‘’ üç tekerlekli  bataryalı bir araçtı. Aptera’nın iç mekan tasarımı ise oldukça ferah ve rahat tasarlanmış. Geniş bagajı aynı zamanda hatchback kamp çadırı olarak kullanmaya da olanak sağlıyor. Metal ve alüminyum plakayla yapılan otomobilin güvenirliği tam not almış gibi görünüyor.

Şarj Gerekmeyen Teknoloji

Aptera nasıl şarj oluyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Batarya eklenen otomobil elbette hala şarj edilmeye muhtaç olsa da onu destekleyecek bir çalışma hayat kurtarıcı nitelikte önem taşıyor. Otomobilin üstünü kaplayan güneş panelleri sayesinde gündüz daha az harcanan elektrik, geceleri bataryaya geçerek kesintisiz ve sorunsuz yoluna devam edebilecek. 
 

Araç Aptera’nın Fiyatları

Aptera üretimini yapan şirket, bu aracının ilk modelinin üretimine 2021 yılında başlanacağını açıklasa da teslimat tarihine dair bir bilgi vermedi. Rezervasyonu 100 dolardan yapılan aracın fiyatı, dâhil edilen özelliklere bağlı olarak 25 bin 900 dolar ile 46 bin 900 dolar arasında değişiyor.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.