Arama yapın

Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası

Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası
Sinan Daşpınar
Bir araç sahibiyseniz mutlaka yapmanız gerekenler vardır bunlardan bir tanesi de egzoz muayene ücretidir. Egzoz muayenesi arabaların çevreye verdiği zararı azaltmak için yapılmaktadır. Egzoz muayenesi sırasında araçların emisyon gazı ölçümü yapılmaktadır. Bu muayene her araçta yapılmaktadır. Egzoz muayene ücreti standarttır ve her araç için aynıdır.
İçerik Başlıkları
  • Egzoz Muayenesi Nedir? Neden Yapılır? 
  • Egzoz Emisyon Ölçüm Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?
  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler
  • Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılmaktadır?
  • Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Muayenesi Yaptırmalısınız? 
  • Egzoz Muayenesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?
  • Egzoz Muayenesinden Olumsuz Sonuç Çıkarsa Ne Olur?
  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı
  • Egzoz Muayene Ücreti Gecikme Cezası
  • Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?
  • Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?
  • Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?
  • Egzoz Muayenesinden Muaf Araçlar
  • Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı? 
  • Traktör İçin Egzoz Muayenesi Var mı?
  • Plakadan Egzoz Emisyonu Nasıl Sorgulanır?
  • Egzoz Emisyon Ölçümü Tekrar Hakkı
  • Kiralık Araçlarda Egzoz Muayene ve Araç Muayene Cezalarını Kim Öder?

Bir araç sahibiyseniz mutlaka yapmanız gerekenler vardır bunlardan bir tanesi de egzoz muayene ücretidir. Egzoz muayenesi arabaların çevreye verdiği zararı azaltmak için yapılmaktadır. Egzoz muayenesi sırasında araçların emisyon gazı ölçümü yapılmaktadır. Bu muayene her araçta yapılmaktadır. Egzoz muayene ücreti standarttır ve her araç için aynıdır.

Egzoz Muayenesi Nedir? Neden Yapılır? 

Egzoz muayenesi; araçların egzoz dumanından salınan zararlı gaz miktarını ölçümleyen bir testtir. Çevre ve insan sağlığını tehdit eden unsurları minimuma indirmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oldukça önemsenen egzoz muayenesi bir diğer tabiriyle egzoz emisyon ölçümü olarak da bilinmektedir. Egzoz muayenesinin yapılma sebebi insan sağlığını koruyabilmek ve çevreye zarar vermemektir. 

Egzoz Emisyon Ölçüm Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç sürücülerinin sıklıkla merak ettiği soruların başında egzoz emisyon ölçümü kaç yılda bir yapılır? sorusu gelmektedir. Ancak bu noktada araç türüne göre muayene süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Sıfır araçlarda egzoz muayenesi ilk 3 senenin sonunda gerçekleştirilir. Ardından her 2 senede bir tekrar muayene yaptırılması gerekir. Ticari araçlarda ise ilk bir senenin sonunda muayene gerçekleştirilir. Ardından her sene yeniden egzoz muayenesi yaptırılmalıdır. 

Egzoz emisyon ölçüm muayenesi araç ruhsatlarına işlenmektedir. Bu sayede aracın egzoz muayene tarihinin geçip geçmediği görülebilmektedir. Egzoz emisyon ölçüm muayenesi geçmiş araçlar trafiğe çıktıklarından olası bir polis kontrolünde aracın muayene tarihinin geçip geçmediği trafik polislerince görülebilir ve gerekli durumlarda ceza yazılabilir. 

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için aracınızın tescil belgesi ve kimlik kartınız yeterlidir. Kimlik kartınızın yanınızda bulunmadığı durumlarda T.C kimlik numaranızın yer aldığı pasaport ve ehliyet gibi belgelerle de egzoz muayenesi yaptırabilirsiniz. 

Muayene öncesinden yanınızda hazır bulundurmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Tescil belgesi

 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı

 • Egzoz muayene ücreti

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılmaktadır?

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü TÜVTÜRK istasyonlarında veya özel olarak yetki verilmiş servislerde yapılmaktadır. Egzoz muayenesi yaptırmadan önce mutlaka randevu almalısınız. İki farklı şekilde randevu alabilirsiniz.

 • TÜVTÜRK çağrı merkezini arayarak

 • TÜVTÜRK internet sitesinden

Oto kiralama yapmanın en güvenilir yolu Miniyol’un yazdığı TÜVTÜRK muayene istasyonlarına Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Muayenesi Yaptırmalısınız? 

Aracınızın türüne göre egzoz emisyon ölçümü yaptırma sıklığınız değişkenlik göstermektedir. Aracınız sıfırsa ilk üç senenin sonunda egzoz muayenenizi yaptırmalı ve aradından her iki sene de bir egzoz emiyon ölçümünüzü tekrar kontrol ettirmelisiniz. Ticari araç sahibiyseniz her sene egzoz muayenesi tarihiniz geçmeden kontrollerinizi yaptırmalısınız. 

Egzoz Muayenesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Egzoz sisteminiz üzerinde herhangi bir hasar varsa öncelikle bu hasarların onarılması gerekmektedir. 
 • Aracınız katalitik konventörlü ise konventörlerinizi kontrol etmelisiniz. 
 • Ölçüm tarihinizi geçirmemeniz hem sizin hem de çevrenin sağlığı için önem teşkil etmektedir. 

Araç muayenesi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız: Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?

Egzoz muayenesi 2019 yılına kadar "ağır kusur" kapsamında değerlendirilmekteydi ve bu sebeple araçlar muayeneden geçememekteydi. Ancak yapılan son düzenlemelerden sonra egzoz muayenesi 2019 yılı itibariyle "hafif kusur" olarak sayılmaya başlanmıştır. 

Egzoz Muayenesinden Olumsuz Sonuç Çıkarsa Ne Olur?

Egzoz emisyon testinden başarısız çıkan otomobillerin 30 gün içerisinde tekrar muayeneye girmeye hakları bulunmaktadır. 30 gün içeresinde muayeneye girmeyen araç trafiğe 7.günden itibaren trafiğe çıkamaz.

E-Devlet üzerinden giriş yaparak TÜVTÜRK muayene durum sorgula kısmına gelerek araç plaka bilgilerinizi girerek egzoz emisyon bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. 

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı

1 Ocak 2023 itibariyle egzoz gazı emisyon ücreti KDV dahil 183,05 TL’dir.

Egzoz Muayene Ücreti Gecikme Cezası

Egzoz muayene ücretini kaçıranlara kötü bir haberimiz var. Gecikmeler durumunda gecikme cezası ödemektesiniz.

 • Muayene tarihini geçen araçlar 6.725 TL

 • Standartlara uymayan araçlara 12.557 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Egzoz muayenesi cezası ödemelerini vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödeyebilirsiniz.

Egzoz muayene ücretlerini kaçırmamak için mutlaka E-Devlet üzerinden gerekli kontrolleri ihmal etmeyiniz.

Emisyon ölçümü

Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?

Egzoz emisyon ölçümünün kaç gün geçerli olduğu araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Ancak egzoz muayenesi süresi araç tipine göre değişkenlik göstermektedir. Binek ve resmi araçlar her 2 senede bir egzoz emisyon ölçümü muayenesine girmeliyken, ticari araçlarda bu süre yalnızca 1 yıl geçerlilik göstermektedir. Bu sebeple ticari araçlar her sene egzoz emisyon ölçüm muayenesi yaptırmalıdır. 

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

Trafik sigortası olmayan araçlar egzoz muayenesinden geçemez. 

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?

Egzoz emisyon ölçümü yaptırılması zorunlu olan rutin kontroller arasında yer almaktadır. TÜVTÜRK tarafından yapılan egzoz emisyon ölçümünü tarihinden önce yaptırmazsanız aracınız kusurlu sayılabileceği için muayeneden geçmeme ihtimali vardır. 

Egzoz Muayenesinden Muaf Araçlar

Egzoz emisyon testinden muaf araçlar da bulunmaktadır. Bu araçlar şu şekilde;

 • Hidrojen yakıtlı araçlar

 • Traktör

 • Motosiklet

 • Hibrit ve elektrikli araçlar

 • Mopedler

 • 1979 model araçlar ve öncesi dizel motorlu araçlar

Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı? 

Motosikletler egzoz muayenesinden muaf tutulan araçlar listesinde yer almaktadır. 

Traktör İçin Egzoz Muayenesi Var mı?

Traktörler egzoz muayenesinden muaf tutulan araçlar listesinde yer aldığı için traktörler için egzoz emisyon ölçümü bulunmamaktadır. 

Plakadan Egzoz Emisyonu Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden aracınızın egzoz emisyon ölçüm tarihini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. "Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Sorgulama" arama sorgusu üzerinden adınıza kayıtlı araç için sorgu yapabilirsiniz. "Tescil Belgesi ile Egzoz Emisyon Ölçümü Sorgulama" butonu sayesinde başka bir araç için de sorgu yapma imkanınız bulunmaktadır. Bu noktada plaka numarası ve tescil belgesi seri numarasını girerek sorgu gerçekleştirebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Tekrar Hakkı

Egzoz muayenesine girdiğiniz ancak geçemediğiniz durumlarda aklınıza tekrar hakkı gelmiş olabilir. Egzoz muayenesinden geçemeyen aracın aynı ay içerisinde 1 tekrar hakkı daha bulunmaktadır. Ancak bu noktada önemli bir detay mevcuttur. Egzoz muayenesinden geçemeyen araçların aynı ay içerisinde 1 tekrar hakkı bulunsa dahi ilk muayene tarihinden sonra 7 gün geçerse aracın trafiğe çıkmasına müsade edilmemektedir. Bu sebeple aynı hafta içerisinde aracınızı tekrar egzoz muayenesine sokmanızı öneririz.

Kiralık Araçlarda Egzoz Muayene ve Araç Muayene Cezalarını Kim Öder?

Araç kiralama gerçekleştiren sürücülerin aklına takılan sorulardan biri de kiralık aracımın muayene cezasını kim öder olmaktadır. Kiralık araçlarda araç muayenesinin cezalarını araç kiralama yaptığınız rent a car firması ödemelidir. Ancak kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliği açısından kurumsal olmayan rent a car firmalarından araç kiralama gerçekleştirmemenizi öneririz.

Muayenesi geçmiş kiralık araçların trafiğe çıkması hem sizin hem de diğer sürücü ve yayaların can güvenliğini tehdit etmektedir. Bu sebeple kesinlikle kurumsal araç kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz. Miniyol, tüm tedarikçi rent a car firmalarını özenle seçerek sizlerin can güvenliğini her şeyden ön planda tutmaktadır. Yerel ve global güvenilir rent a car firmalarıyla çalışan Miniyol kiralık araçlarının tüm bakım ve kontrolleri düzenli olarak yaptırılmaktadır. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.