Arama yapın

Dünyanın Görülmesi Gereken Müzeleri

Dünyanın Görülmesi Gereken Müzeleri
Sinan Daşpınar
Her ülkenin kendine ait bir geçmişi, kültürü vardır. Bu kültürü ve geçmişi öğrenmek için müzeleri gezmek gerekmektedir. Miniyol dünyada görülmesi gereken müzeler listesi hazırladı.
İçerik Başlıkları
  • Hermitage Müzesi - St. Petersburg
  • Metropolitan Sanat Müzesi – New York
  • Müzeler Adası – Berlin
  • Vatikan Müzeleri – Vatikan
  • Rijksmuseum – Amsterdam
  • Taipei Ulusal Sanat Müzesi – Taipei
  • Tokyo Ulusal Müzesi – Tokyo
  • Louvre Müzesi – Paris

Gezdiğiniz yerlerin, ülkelerin ya da şehirlerin tarihini öğrenmek, sanat geçmişini ve sanatçılarını yakından tanımak bir ülkeyi bilmenin en güzel, öğretici yoludur. Seyahatlerinizde ve rotalarınızda görülmesi gereken müzeler listesi hazırlıyorsanız, hangi ülkede hangi müze görülmeli aratıyorsanız doğru yerdesiniz! Miniyol sizler için dünyada görülmesi gereken müzeler listesi hazırladı.

Hermitage Müzesi - St. Petersburg

Hermitage Müzesi dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biridir. 1852 yılında açılan müze, geçmişte kışlık saray olarak kullanılsa da devrim sonrası müzeye dönüştürülmüştür. Her bir odada farklı eserlerin sergilendiği Hermitage Müzesi, 3 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.
 

Metropolitan Sanat Müzesi – New York

1870 yılında kurulan ve dünyanın en çok bilinen müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi 5 bin yıl öncesinden günümüze kadar, farklı ülkelerden eserlere ev sahipliği yapmaktadır. ABD’nin en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor.
 

Müzeler Adası – Berlin

5 müzeden oluşan Müzeler Adası her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Müzeler Adası Spree Nehri üstünde bulunmaktadır. 2 tane Osman Hamdi Bey’in eserinin de sergilendiği ada pazartesi günleri çalışmamaktadır.
 

Vatikan Müzeleri – Vatikan

Roma’ya uğrayınca mutlaka görmeniz gereken yerdir Vatikan. Şehir merkezinden yürüme uzaklığı 30 dk olan Vatikan Müzeleri Michelangelo’nun birçok eserine ev sahipliği yapmaktadır. Vatikan Müzeleri için en azından bir gün ayırmalısınız.
 
hermitage-müzesi

Rijksmuseum – Amsterdam

Hollanda Altın Çağı’ndan birçok eseri barından Rijksmuseum ya da Hollanda Ulusal Müzesi Rembrabdt’tan Johannes Vermeer’e kadar dünyaca ünlü ressamların eserlerine ev sahiplği yapıyor.
 

Taipei Ulusal Sanat Müzesi – Taipei

Tayva’nın başkenti Taipei’de bulunan Taipei Ulusal Sanat Müzesi, Çin İmparatorluğu’ndan kalan eserleri sergilemektedir.
 

Tokyo Ulusal Müzesi – Tokyo

1872 yılında açılan Tokyo Ulusal Müzesi, dünyada görülmesi gereken müzeler listemizin incisi konumundadır. İçinde onlarca eserin bulunduğu müzede Japonya’nın kültürünü ve geçmişini öğrenebilirsiniz.
 

Louvre Müzesi – Paris

Dünyanın belki de en popüler, en çok turist ağırlayan müzesi olan Louvre Müzesi her yıl on milyondan fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Dünyanın en büyük müzesi de olan Louvre Müzesi Leonardo da Vinci, Eugène Delacroix gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini sergilemektedir.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.