Arama yapın

Dünyanın Görülmesi Gereken Gölleri

Dünyanın Görülmesi Gereken Gölleri
Sinan Daşpınar
Dünyada bulunan yüzlerce göl arasından bazı göller var ki mutlaka görülmelidir. Miniyol da dünyanın en güzel gölleri yazısını sizler için yazdı.
İçerik Başlıkları
    • Luzern Gölü – İsviçre
    • Lut Gölü – Ürdün
    • Como Gölü – İtalya
    • Baykal Gölü – Rusya
    • Bled Gölü – Slovenya

Göller harika birer doğal güzellik olmalarının yanında insanı cezbeden ve dinlendiren özelliklere de sahip olabiliyor. Dünyada bulunan yüzlerce göl arasından bazı göller var ki bulunduğu yere gidildiğinde muhakkak görülmeli. Miniyol sizlere dünyanın en güzel gölleri listesi hazırladı ve bu gölleri anlattı.

Luzern Gölü – İsviçre

Dört Kanton Gölü olarak da bilinen Luzern Gölü; Uri Schwyz, Nidwaldem ve Luzern kantonları arasında yer aldığı için bu şekilde anılmaktadır. Alp Dağları’nın eteklerinde bir rüya gibi manzara oluşturan Luzern Gölü çevresinde bisiklet kiralayabilir, yürüyüş yapabilir ya da tekne turlarına katılabilirsiniz.
 

Lut Gölü – Ürdün

Dünyanın en alçak gölü olarak bilinen Lut Gölü, yüzme bilmeyen birini bile batırmayacaktır. Dünyanın en tuzlu 3. gölü olan Lut Gölü İsrail, Filistin ve Ürdün arasında yer almaktadır. Önceleri denizin bir parçası olan göl, suların çekilmesiyle göle dönüşmüştür. Deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre aşağısında olan gölüm mineralleri ve çamurunun cilt hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.
 

Como Gölü – İtalya

Milano’ya uğradıysanız mutlaka Como Gölü’nü de gezi listenize almalısınız. İtalya’nın en büyük 3. gölü olan Como Gölü, İsviçre sınırında yer almaktadır. Etrafında birçok kasabanın bulunduğu Como Gölü’ne tren ya da araç ile ulaşabilirsiniz. Belki de dünyanın en güzel gölü olan Como Gölü bahar ve yaz aylarında mükemmel bir poz vermektedir.
 

Baykal Gölü – Rusya

Dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölü, Sibirya’nın güneyinde yer almaktadır. En derin noktası 1700 metreyi aşan Baykal Gölü aynı zamanda dünyanın en eski gölleri arasındadır. Tatlı su foklarının yaşayabildiği dünyadaki iki gölden biri olan Baykal Gölü binden fazla balık türüne ve 2000’den fazla hayan türüne ev sahipliği yapmaktadır.
 
luzern-golu

Bled Gölü – Slovenya

Turkuaz mavisi rengi ile göreni ilk bakışta kendine aşık eden Bled Gölü, Avrupa’nın popüler balayı noktalarından biridir. Julian Alpleri’nin manzarası ile büyüleyen Bled Gölü tekne turları ve kanoya binmek için de oldukça müsaittir. Çevresinde yürüyüş de yapabileceğiniz gölde Bled Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.