Arama yapın

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Bulgaristan Hakkında Bilgiler
Sinan Daşpınar
Balkanlar denildiği zaman hemen hemen hepimizin aklına sınır komşumuz olan Bulgaristan gelmektedir. Hatta pek çoğumuz en azından bir kere Bulgaristan göçmeni bir arkadaş edinmişizdir. Peki, ülkemize sınır komşusu olan bu ülke hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Buyurun Bulgaristan hakkında genel bilgileri beraber inceleyelim.
İçerik Başlıkları
  • BULGARİSTAN HAKKINDA BİLGİLER
  • BULGARİSTAN HANGİ KITADADIR?
  • BULGARİSTAN’A NASIL GİDİLİR?
  • BULGARİSTAN VİZESİ
  • BULGARİSTAN MÜZİKLERİ VE KÜLTÜRÜ
  • BULGARİSTAN’DA YAPILACAK ŞEYLER
  • SOSYALİST SANAT MÜZESİ
  • BULGARİSTAN PLAJLARI
  • BALKAN DAĞLARI
  • SOFYA MACERASI
  • PLOVDİV ZİYARETİ
  • ROMA SPALARI
  • KAZANLAK GÜL FESTİVALİ
  • VARNA MOLASI
Bulgaristan, sınır komşumuzdur. Peki çok yakınımızda olan bu ülke hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz bunu hiç düşündünüz mü? Aramızda yalnızca bir sınır kapısı bulunuyor ancak biz Bulgaristan bölgesinin halkı ile birbirimizden farklı müzikler dinliyor, farklı yemekler yiyor ve farklı kültürel aktivitelerde bulunuyoruz. Bu yazımızda kapı komşumuz olan bu ülkeyi biraz tanıttık. Hangi şehirleri turistler için iyidir, Bulgaristan’da neler yapabilirsiniz, bölge halkının kültürü nedir, gezilecek yerler nerelerdir gibi aklınıza takılacak sorulara yazımızdan cevap bulmanız mümkün.

BULGARİSTAN HAKKINDA BİLGİLER

Balkanlar denildiği zaman hemen hemen hepimizin aklına sınır komşumuz olan Bulgaristan gelmektedir. Hatta pek çoğumuz en azından bir kere Bulgaristan göçmeni bir arkadaş edinmişizdir. Peki, ülkemize sınır komşusu olan bu ülke hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Buyurun Bulgaristan hakkında genel bilgileri beraber inceleyelim.
 
Bulgaristan

BULGARİSTAN HANGİ KITADADIR?

Bulgaristan, Avrupa kıtasında yer alır ve Türkiye’ye Edirne üstünden Kapıkule sınır kapısı ile bağlanmış bir sınır komşusu ülkedir. Türkiye’den Bulgaristan’a ve sık sık turisti olan bir ülkedir. Her sene oldukça fazla çok Türk vatandaşı Bulgaristan’a turist olarak geçiş yapmaktadır. Araç kiralama işini ise Türkler genel olarak Edirne’de bulunan araç kiralama firmaları ile anlaşarak çözerler ve kapıkule sınır kapısından, Edirne’den kiraladıkları araçları ile geçerler.

BULGARİSTAN’A NASIL GİDİLİR?

Ülkemizden Bulgaristan’a gitmek oldukça kolaydır. Hem hava yolu hem kara yolu hem de demir yolu seçenekleri ile Türkiye’den çok rahat bir şekilde Bulgaristan’a ulaşım sağlanabilmektedir.


BULGARİSTAN VİZESİ

Kısa süreli Bulgaristan vizesi 5-10 iş günü içinde sonuçlanırken daha uzun süreli Bulgaristan vizelerinin sonuçlanması 45-60 günü bulabilmektedir.

BULGARİSTAN MÜZİKLERİ VE KÜLTÜRÜ

 
Bulgaristan kültürü çok fazla milletten etkilenmiş bir kültürdür. Trakyalılar, Eski Yunanlılar, İskitler, Keltler, Eski Romalılar, Gotlar, Slavlar, ve Varanglılar medeniyetlerinin içinde bulunduğu pek çok medeniyetin etkisini içeriğinde taşıyan bir kültürel yapıya sahiptir. Bu sebeple Bulgaristan halkı birçok geleneği bir arada yaşatır. Bulgar müziğinin kökeni ise Orta Çağ’ın ilk dönemlerine kadar dayanır ve üzerinde balkan müziğinin derin etkilerini taşıdığı fark edilmektedir. 
 

BULGARİSTAN’DA YAPILACAK ŞEYLER

 
Bulgaristan, pek çok tarihi ve sanatseverlerin dikkatini çekecek bölgelere sahiptir. Bu sebeple yapılacak şeylerin başında sırt çantası eşliğinde tüm bölgeyi gezerek tanımaya çalışmak gelir. Ülkede oto kiralama konusunda kolaylık sağlanması da gezme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.
 
Ayrıca Bulgaristan’da gezilecek yerler başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz!
 

SOSYALİST SANAT MÜZESİ

Bu müze, pek çok müzenin aksine yeni bir müze ve sosyalist dönemin sanatını sergiliyor. 1944 – 1989 arası icra edilmiş sanatı görmek istiyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz.
 

BULGARİSTAN PLAJLARI

 
Ülkede neredeyse 250 metrelik bir toprak Karadeniz’e doğru yayılıyor. Bu toprakların üçte biri güzel plajlara sahip diyebiliriz. 
 

BALKAN DAĞLARI

 
Ülkenin en büyük yürüyüş parkurudur. Hatta Avrupa Uzun Mesafe Yolları’ndan (E3) biri olarak geçmektedir.
 

SOFYA MACERASI

 
Eğer Bulgaristan’a gidecekseniz pek çok güzelliği bir arada bulunduran Sofya için en az 3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz. Daha az sürede bu şehri tanımak mümkün değil.
 

PLOVDİV ZİYARETİ

 
Plovdiv ülkenin ikinci büyük şehridir ve Sofya kadar kalabalık değildir. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Gezmeye Plovdiv’den başlamak sizin için doğru bir seçenek olacaktır.
 

ROMA SPALARI

 
Varna’da yer alan antik Roma spaları bugün Bulgarların sosyalleştiği bölgelerden yalnızca biridir.
 

KAZANLAK GÜL FESTİVALİ

 
Haziran ayına girildiğinde ilk hafta sonu süresince bölgede ki yerel halk bu uluslararası etkinliği düzenler ve çok sayıda turist gül vadisinde yerel halk ile birlikte toplanır.
 

VARNA MOLASI

Varna her kesime hitap eden bir şehirdir. Sokaklarda yürüyebilir, plajda güneşlenebilirsiniz. Geceleri ise şehrin hareketli barlarında eğlenip, yerli halk ile tanışabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.