Arama yapın

Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir ?

Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir ?
Sinan Daşpınar
Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?Benzinde Aranan Özellikler Nelerdir? Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur? Benzin İstasyonları
İçerik Başlıkları
    • Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?
    • Benzinde Aranan Özellikler Nelerdir?
    • Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?
    • 2022 Benzin Fiyatları
    • Benzin İstasyonları
Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?
Otomobillerin, motosikletlerin ve araçların ana kaynağı olan benzinin ve özelliklerinin ne olduğu, akaryakıt fiyatları ve benzin istasyonlarının bilgilerini öğrenmek araç sahiplerinin sıklıkla merak ettiği şeylerdendir.
 

Benzin Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Ham petrolün kimyasal işlemlerden geçmesiyle oluşan benzin bugün hala en büyük enerji kaynaklarından biri olarak otomobillerin vazgeçilmezidir. Araçlar için kullanılan benzinin bazı özellikleri vardır ve bunlar motorun yapısı, özelliği ve çalışma şartlarına göre değişiklik gösterir. Benzinin özellikleri arasında bir de özgül ağırlığı yer almaktadır. Benzinin özgül ağırlığı 0.70- 0.80 arasındadır. Yüksek özgül ağırlığı benzinin kaynama noktasını da yükselteceğinden marşa basmayı zorlaştırır, düşük sıcaklıklarda ve hızlarda motorun çalışmasını olumsuz etkiler. Benzinin buharlaşma basıncı ise düşükse ve hava soğuksa, motorun çalışmasını zorlaştırır. Buhar basıncının ve hava sıcaklığının yüksek olması ise yakıt hatlarında buhar tıkanmasına neden olabilir. Bu yüzden de benzin buharının basıncı yaz ve kış mevsimlerinde, yani yılda iki kez, kontrol edilmelidir. Benzinin distilasyon özelliği ise benzinin buharlaşma kabiliyetini gösterir. Distilasyon sıcaklığı, motorun çalışması üzerinde oldukça etkilidir. %10 distilasyon sıcaklığında ve soğuk havalarda motorun çalıştırılması motor yağının bulaşması hızlanması gibi faktörleri etkiler. Benzinin vuruntuya karşı gösterdiği direnci gösteren oktan sayısı ne kadar yüksekse, benzinin kendi kendine tutuşma şansını da o kadar azaltır ve vuruntu olmaz.
 

Benzinde Aranan Özellikler Nelerdir?

Motorun performansı ve korunması, aracın emniyeti için benzinlerin bazı özelliklerinin olması gerekmektedir. Benzin soğukta motorun kolay çalışmasını sağlamalıdır ve buhar tamponunu önlemelidir. Düşük yakıt tüketimi sağlarken, motorun ani güç değişikliklerine de cevap vermelidir. Ayrıca darbeli, vuruşlu sürüşlere karşı dirençli olmalı, motor yağından da etkilenmemelidir. En önemlisi de yakıt sistemini tıkayabilecek türde yabancı maddeler barındırmamalıdır.
 
benzin-nedir-yapısı-ve-ozellikleri

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?

Aslında Türkiye’de 2005 tarihinden beri akaryakıtta Serbest Fiyatlandırma Sistemi gerçekleştirilmektedir. Akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatlarını belirlemekte serbestken bayiler de tavan pompa satış fiyatlarını uygulamakta ve bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbesttirler. Türkiye’de akaryakıt fiyatları 3 aşamada belirlenir. Yakıtın ilk adımı rafineden geçmektir. Burada rafine fiyatına hem Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hem de Enerji Piyasa Kurumu (EPDK) payı eklenir. Yakıtın rafineye geldiği fiyat Akdeniz- İtalyan piyasasından yayınlanan CIF Akdeniz’in o günlük döviz kuruna bağlı olarak belirlenir. Rafineri satış fiyatı şu şekilde daha anlaşılır olacaktır: KDV hariç rafineri satış fiyatı: Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı. Bundan sonra rafineriden çıkan yakıtı dağıtıcı marka alır. Burada marka hem kendini marjını hem de servis ücretini ekler ve yeni bir fiyat oluşturur. Markalar buradan elde ettikleri kar marjları ile yeni istasyonlar, tesis bakımları ve pazarlama faaliyetlerine harcamalarda bulunurlar. Bu aşamada oluşan fiyata depo satış fiyatı denmektedir. Depo satış fiyatına bayi masrafları, lojistik giderler eklenerek tavsiye edilen pompa fiyatı oluşturulur. Bu aşamadaki lojistik farklılıkları, bölgeden bölgeye akaryakıt fiyatlarının değişmesine neden olabilmektedir.
 

2022 Benzin Fiyatları

Bugün birçok sürücü “1 Lt benzin kaç TL?”  aramaları yapıyor. Bugün benzinin fiyatları konuma ve istasyonlara göre değişmekte olsa da başlangıç fiyatı 8 TL’dir.
 

Benzin İstasyonları

Kara taşıtlarının motorlarının çalışması için gerekli olan petrol ürünlerinin satıldığı depolama alanlarına akaryakıt istasyonubenzin istasyonu ya da benzinlik denmektedir. Buna örnek olarak Shell, PO (Petrol Ofisi),BP, Opet gibi markaların benzinlikleri verilebilir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.