Arama yapın

Arıza İşaretlerini Öğrenin!

Arıza İşaretlerini Öğrenin!
Sinan Daşpınar
Araçlar yeni de olsa eski de olsa her zaman arıza yapabilir. Peki araç arıza işaretleri yandığında ne yapmalısınız öğrenmek için yazımıza bir göz atın!
İçerik Başlıkları
    • Araç Uyarı İşaretleri Nedir?
    • Aracınız Arızalandığında Ne Yapmalısınız?
    •  

Motorlu araçlar, çok sayıda sistemin ve çok sayıda parçanın bir araya gelmesiyle oluştuğu için arıza meydana gelebilecek çok sayıda parça ve bağlantı bulunur. Araçla ilgili olarak bir eksiklik, bir arıza veya bir bozulma yaşandığında araçların dijital göstergelerinden bu arızayı görerek, o arıza için önlem almak gerekir.

Araç Uyarı İşaretleri Nedir?

Motorlu araçların, ön panelinde direksiyon altında ve yan panelde bulunan araçla ilgili olarak araç göstergeleri bulunduğu dijital ekrana aracın araç uyarı işaretleri denir. Motorlu araçlarda bulunan bu dijital alan, araçta olan ve biten her şey hakkında bilgi verir.
 
Araçta yaşanan arızaya önlem alabilmek içinde aracın dijital ekranında yer alan araç arıza işaretleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalı ve onlara göre hareket etmek gerekir. Uyarı işaretleri bazen hızla çözülebilen bir duruma işaret etse de bazen de çok ciddi sorunlar için de uyarı verebilir.
 
araba-ariza-isaretleri

Aracınız Arızalandığında Ne Yapmalısınız?

Motorlu araçlarda çok sayıda sistem ve parça bulunduğundan bu araçların kullanımı sonrasında çeşitli arızalar yaşanabilir. Motorda, lastiklerde, şanzımanda veya yakıtta meydana gelen herhangi bir problem görüldüğünde araç ikaz işaretleri yardımıyla bunu görebilirsiniz.
 
Arızanın görülmesinin ardından, herhangi bir yolda ilerliyorsanız, ilk olarak güvenli bir yer bulup aracı kenara çekmek gerekir. Aracın tekerleğini trafiğin aksi yönüne çevirmek gerekir.
 
Aracın arıza yaptığını diğer sürücülere bildirmek için en kısa sürede dörtlü flaşörleri yakmalı ve araçların yanınızdan geçerken yavaşlamalarını ve dikkatli geçmelerini sağlamanız gerekir.
 
Daha sonrasında, aracın görünürlüğünü arttırmak için hava karanlık ve sisli ise farları yakarak önlem alınmalıdır. Kırmızı üçgen reflektörü aracın bulunduğu şeritte 45 metre geriye yerleştirmek gerekir.
Reflektörlü ceket var ise araçtan çıkmadan onu giymelidir. Bu diğer araçların sizi kolaylıkla sizi görmesini sağlar.
 
Arızalı araç, akış yapan trafikten korunmak için mutlaka yolcu tarafından terk edilmelidir. Araçta bulunan yolcu varsa onların da yoldan ve arızalı araçtan mümkün olduğu kadar uzak tutmak gerekir.
 
Arızalı aracınızda evcil hayvanlar varsa, onlar araç içinde bırakılmalı, hava alabilmeleri için pencereler açık bırakılmalıdır.
 
Arızalı aracın bulunduğu yeri kesin olarak belirlemek için kavşak, akaryakıt istasyonu, restoran veya alışveriş merkezleri gibi belirgin yapıları bulmak gerekir. Bu yardım çağrısı için gelen ekipler için faydalı olacaktır. Dijital uygulamalarda yer belirtmek ve yer paylaşımında bulunmak için kullanılabilir.

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.