Arama yapın

Aracınızda Bir Arıza Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Aracınızda Bir Arıza Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Sinan Daşpınar
Her çeşit arabada her zaman bir arıza çıkabilir. Önemli olan bu arızları anlayabilmektir. Arabanızın arıza göstergeleri ve sorunlarını anlamak için yazımıza göz atın!
İçerik Başlıkları
  • Araba Arıza Göstergeleri
  • Motor Arızası
  • Şanzıman Arızası
  • Fren Arızası
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?
En yeni model arabalarda bile zaman zaman arıza oluşabiliyor. Yine de oto arızalarla genelde eski araçlarda karşılaşırız. Bunun sebebi km olarak yüksek araçların parçalarının eskimiş olmasını ya da hatalı kullanımları, orijinal olmayan parçaları, aksatılan periyodik bakımları gösterebiliriz. Peki, arabanızda bir arıza olduğunu nasıl anlarsınız ya da arabanın arıza göstergeleri nedir? Bu sorularla ilgili cevapları arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Araba Arıza Göstergeleri


Bir arabanın arıza göstergeleri aslında çok çeşitlidir ve çoğu dikkate alınması gereken uyarılar verir. Bu başlıkta en önemli araba arıza göstergeleri listesi sıraladık. Motor arıza göstergesi, fren ikaz lambası ve şanzıman arıza ışığı ne anlama gelir bu başlıkta bulabilirsiniz.

Motor arıza lambası sarı yanıyorsa motorunuzda ciddi bir sorun var demektir. Motorunuz artık arıza moduna geçiş yapmıştır. En kısa zamanda servise gidilmesi gerekmektedir. Eğer ki motorunuz arıza moduna bile geçememiş bir probleme sahipse motor ikaz lambası kırmızı yanar. Kırmızı yanan ikaz lambası durumunda arabanızı hemen sağa çekmeli ve gerekli yardımı talep etmelisiniz. Yanıp sönen motor arıza lambası ise motorun çalışması sırasında bir probleme işaret ediyor olabilir, sistem arızasınız gösteriyor olabilir ya da daha büyük bir probleme işaret ediyor olabilir. Sürekli yanan motor arıza lambası kendini renginden ele verir. Sarı yanan lamba aracı servise kadar götürebilmeye imkan verirken kırmızı yanan bir lambada çekici çağırmak en doğrusu olacaktır.

Fren ikaz ışıkları ise araç çalışır durumdayken el freni çekiliyse yanar. El freni indirilmiş halde olsa da hala yanıp sönen fren ikaz ışıkları ise fren sisteminin bir tarafında hidrolik basıncın kaybedildiğinin ya da ana silindirdeki sıvı seviyesinin çok düşük olduğunun göstergesidir. Ana silindirdeki sıvı seviyesinin kritik bir şekilde düşük olması bir sızıntıya işaret edebilir. Bu yüzden bu ikazı ciddiye almalısınız.

Vites arıza ışığı ise bazen otomatik şanzımanlı araçlarda oluşabilen bir sıkıntıdır. Yeni tür araçlarda otomatik vites göstergeleri şanzımandaki sıcaklığı, sıvı seviyesini, genel basıncı ölçebilmektedir.  Eğer şanzıman göstergesi yanıyorsa çok fazla hasar oluşmadan aracınızı bir servise göstermelisiniz. 

Motor Arızası


Motor ikaz lambanız yanıyorsa yakıt, ateşleme, hava emiş, egzoz sistemlerinden biri arızalı olabilir. Bunlardan birinin arızalanması lambanın yanmasına neden olabilir. Bu lambaların yanması dahilinde hava akış sensöründe, oksijen sensöründe, katalitik konventörde, bujilerde ve / veya kablolarında, yakıt dolum kapağında, EGR valfinde, termostatta, yakıt enjektörlerinde ve aküde bir problem olabilir. Çok geç olmadan ikaz ışığına göre hareket etmek önemlidir, bu problemlerden herhangi bir hasarın çözülmemesi durumunda motor tamamen çalışmayabilir.
 
araba-arizasi-anlama

Şanzıman Arızası


Seyir halinde şanzımandan uğuldama sesi geliyorsa, şanzımanınızın yağsız kaldığı ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Şanzımanı yağsız olarak kullanmak dişlilerin yanmasına sebep olur ve uğultu probleminiz kalıcı hale gelir. Viteslerin atması problemini ise aracınızı vitese atıp, kalkış yaptığınızda hissedersiniz. Araç kendi kendine vitesi boşa alır yani atar, bu da vitesin dişlisinde bir problem olduğunu gösterir.
 

Fren Arızası


Arabanızın arıza göstergeleri içinde frenler de çok önemli yer tutar. Hidrolik frenlerin tutmamasının / az tutmasının sebepleri yağ kaçağı, hidrolik sistemin hava yapması, fren servosu, balatanın düzgün takılmaması, balataların bitmesi, balataların yüksek sıcaklıktan camlanmış olması, fren diskinin şeklinin bozulması gibi durumları sıralayabiliriz.

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?


Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Araç Kiralamada Neden Miniyol?


Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.