Arama yapın

Araç Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sinan Daşpınar
Araç Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır? Lastik Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
İçerik Başlıkları
    • Doğru Lastik Seçimi
    • Lastik Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar
    • Lastik Çeşitleri ve Fiyatları
    • Şehir İçi ve Şehirlerarası Lastikçiler
Bir arabanın hareket etmesini sağlayan, onun temel parçalarından biri olan lastikler, sürücüler ve araçları için hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden doğru lastik seçimilastik çeşitleri ve lastik fiyatları, lastiklerin ömürlerini etkileyen faktörler gibi soruları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Doğru Lastik Seçimi

Doğru lastik seçimi için yapmanız gereken ilk şey önce lastik ebadınızı öğrenmektedir.  İkinci adım olarak ise mevsim ve iklim koşullarına göre lastik seçimi yapmaktır. Bulunduğunuz bölge mevsimlerini daha sıcak ve mevsim sıcaklıklarını 7 derece üstünde geçiriyorsa standart yaz lastiklerini işinizi görecektir fakat sıcaklığınız 7 derecenin altında ve karlı, buzlu mevsimlere sahipseniz standart kış lastiğine de sahip olmalısınız. Lastiklerinizi aracınızın kullanım alanına göre yapmalısınız. Eğer ağır yük taşıyorsanız, lastiğinizi alırken bunu da düşünmelisiniz. Ek olarak her şekilde iyi bir lastik almaya çalışın: güvenlik, yakıt tasarrufu, uzun ömür gibi bütün detaylara dikkat edin. Mesela iyi bir lastik seçimi yağışlı yol koşullarında aracınızın kolay ve kısa mesafede durabilmesini sağlar. Son olarak uzun vadeli maliyeti hesaba katarak seçim yapın. İlk başta fiyat olarak cazip olan bir lastik, kısa ömürlü ve istenileni vermeyen bir lastik olabilir. Bu yüzden lastiğinizin uzun vadedeki performans ve güvenliğini göz önünde bulundurun.
 
araba-lastigi

Lastik Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

Lastiklerini en geç ayda bir kontrol edin, bozuk şartlarda yüksek hız yapmayın. Lastiklerinizi sivri yüzeylerden ve kaldırımlardan koruyun. Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncının yüksek olduğundan emin olun. Lastik temizleme işlemi yaparken deterjan, Arap sabunu, cila ve petrol türevi maddeler içeren kimyasallardan uzak durun. Araç üreticilerinin onayladığı ebattaki lastik ve jantları kullanın.
Lastik Performansını ve Ömrünü Etkileyen Faktörler
Aracınıza uygun ebatta, yük endeksinde ve hız sembolünde olan lastik seçimi yapın. Ek olarak jant ölçüleri de takılan lastikle uygun olmalıdır. Lastik taşınan yüke göre hava ile şişirilmezse, lastiğiniz daha hızlı aşınır ve ömrü kısalır. Bu yüzden lastiklerinizin havasının uygun olduğundan emin olun. Uzun yolcuklara çıkmadan önce ve lastikler soğukken lastiklerinizi şişirin. Karayollarının cinsi de lastik ömrünü etkileyen ana faktörlerdendir. Aynı zamanda lastik ömrü mevsimlere göre değişir. Mesela yaz aylarında lastiğiniz daha çok aşınır. Lastiklerinizi rutubetli, rüzgarlı, ışıklı veya kimyasal maddelere maruz kalabilecekleri alanlarda depolarsanız lastiklerinizde; sertleşme, biçim bozulması, çatlama gibi sorunlarla karşılaşırsınız.
 

Lastik Çeşitleri ve Fiyatları

Yaz lastikleri pek çok ülkede yıl boyunca kullanılabilse de sıcaklıklar 7 derecenin altına düştüğünde performansı düşer. Fiyatları çap ve genişliğe göre değişiklik gösterse de yaklaşık 260 liradan 1000 liraya kadar yaz lastiği seçenekleri vardır. Kış lastikleri ise 7 derece ve altındaki sıcaklıklar için en uygun lastik türüdür. Desenleri yol tutuşu ve fren gücünü artırmaya yöneliktir. Kış lastiği fiyatları da genel olarak 250 liradan 1500 liraya kadar çıkabilmektedir.  Dört mevsim lastikleri ise her mevsim kullanabilen lastik türleridir, fiyatları yaz ve kış lastiklerine oranla daha yüksek fiyatlarda seyretmektedir.
 

Şehir İçi ve Şehirlerarası Lastikçiler

Lastikçileri şehrin çeşitli yerlerinde özellikle de oto-sanayi alanlarında bulabileceğiniz gibi şehir dışı yol güzergâhlarında, çoğu Anadolu şehrinin hemen dışındaki oto-sanayilerde bulabilirsiniz. Fiyatları konusunda net bir şey söyleyememekle birlikte şehir dışında yer alan lastikçilerin görece daha ucuz olabileceğini tahmin ediyorum.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.