Arama yapın

Akdamar Adası Van

Sinan Daşpınar
Hızlı ve kolay bir şekilde araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol yeni bir blog ile karşınızda! Akdamar Adası gezi rehberini sizler için hazırladık.
İçerik Başlıkları
    • Akdamar Adası Nerede?
    • Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?
    • Akdamar Kilisesi
    • Bonus: Van Kalesi

Van Gölü’ndeki 4 adadan biri olan Akdamar Adası, aynı zamanda bu adalar arasındaki 2. en büyük adadır. Yaklaşık 700 bin metrekare büyüklükte olan adanın su seviyesinden yüksekliğin değişmesinden dolayı havada dalgalanmaktadır. Badem ağaçları ile çevrili olan ada birçok farklı bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Farklı yüksekliklerde tepeleri de olan adanın Doğu kıyısı 3 kilometredir, batısında ise gri ve sert görünümlü kireçtaşı uçurumları bulunmaktadır.

Akdamar Adası Nerede?

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün 2. büyük adasıdır. Gevaş ilçesine bağlı olan Akdamar Adası her sene neredeyse her mevsimde yüzlerce turist ziyaret etmektedir. 

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Ana karadan yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan ada, Van şehir merkezinden 47 km uzaklıktadır. Van araç kiralama yaparak Gevaş ilçesine ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Adaya ise deniz otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 
 

Akdamar Kilisesi

Aslında Akdamar Adası’nı bu kadar ünlü kılan şey sadece bir ada olmasından dolayı değil. İçinde bulunan tek yapı olan Ermeni Kilisesi bin yıldan fazla süredir adada bulunuyor. 915 yılında yapılan kilise Vaspurakanlar tarafından inşa edilmiştir. Hala aktif olarak çalışan ve ayinler düzenlenen kilise, saray kilisesi olarak da kullanılmıştır.
 

Bonus: Van Kalesi

M.Ö. 840 yılında yapılmaya başlanan ve M.Ö. 825 yılında yapımı biten Van Kalesi Urartu Krallığı döneminde Sarduri tarafından inşa edilmiştir. Kalenin Tuşpa’yı görmek için yapıldığı düşünülen kale Osmanlı Dönemi’nde sadece askeri amaçlar için kullanılmıştır. 
Demir Çağında inşa edilen kalenin çevresinde de 5 bin yıllık yerleşim yerlerinden kalıntılar bulunmaktadır. Kalıntılar arasında yazıtlar, savaştan kalan izler ve günlük hayattan yapılar bulunmaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.