Arama yapın

Akdamar Adası Van

Sinan Daşpınar
Hızlı ve kolay bir şekilde araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol yeni bir blog ile karşınızda! Akdamar Adası gezi rehberini sizler için hazırladık.
İçerik Başlıkları
  • Akdamar Adası Nerede?
  • Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?
  • Akdamar Kilisesi
  • Bonus: Van Kalesi
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Van Gölü’ndeki 4 adadan biri olan Akdamar Adası, aynı zamanda bu adalar arasındaki 2. en büyük adadır. Yaklaşık 700 bin metrekare büyüklükte olan adanın su seviyesinden yüksekliğin değişmesinden dolayı havada dalgalanmaktadır. Badem ağaçları ile çevrili olan ada birçok farklı bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Farklı yüksekliklerde tepeleri de olan adanın Doğu kıyısı 3 kilometredir, batısında ise gri ve sert görünümlü kireçtaşı uçurumları bulunmaktadır.

Akdamar Adası Nerede?

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün 2. büyük adasıdır. Gevaş ilçesine bağlı olan Akdamar Adası her sene neredeyse her mevsimde yüzlerce turist ziyaret etmektedir. 

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Ana karadan yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan ada, Van şehir merkezinden 47 km uzaklıktadır. Van araç kiralama yaparak Gevaş ilçesine ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Adaya ise deniz otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 
 

Akdamar Kilisesi

Aslında Akdamar Adası’nı bu kadar ünlü kılan şey sadece bir ada olmasından dolayı değil. İçinde bulunan tek yapı olan Ermeni Kilisesi bin yıldan fazla süredir adada bulunuyor. 915 yılında yapılan kilise Vaspurakanlar tarafından inşa edilmiştir. Hala aktif olarak çalışan ve ayinler düzenlenen kilise, saray kilisesi olarak da kullanılmıştır.
 

Bonus: Van Kalesi

M.Ö. 840 yılında yapılmaya başlanan ve M.Ö. 825 yılında yapımı biten Van Kalesi Urartu Krallığı döneminde Sarduri tarafından inşa edilmiştir. Kalenin Tuşpa’yı görmek için yapıldığı düşünülen kale Osmanlı Dönemi’nde sadece askeri amaçlar için kullanılmıştır. 
Demir Çağında inşa edilen kalenin çevresinde de 5 bin yıllık yerleşim yerlerinden kalıntılar bulunmaktadır. Kalıntılar arasında yazıtlar, savaştan kalan izler ve günlük hayattan yapılar bulunmaktadır.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı bir şekilde üye olun ve bu sayede araba kiralama rezervasyonunuzu kolayca gerçekleştirerek kampanyalar hakkında bildirimler alın! Özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

 
Miniyol’un %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri ile kullanıcı dostu bir işleyişi var. Kullanıcılarını önemseyen ve onların her işlemde yanında olmasını önemseyen yeni nesil oto kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.