Arama yapın

Acil Toplanma Yerleri Hakkında Bilgiler

Acil Toplanma Yerleri Hakkında Bilgiler
Sinan Daşpınar
Deprem ülkesi olarak herhangi bir deprem anında nereye sığınmamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Miniyol acil toplanma alanları hakkında merak ettiklerinizi yazdı.
İçerik Başlıkları
  • Deprem Toplanma Alanları Nedir?
  • Deprem Toplanma Alanları Nasıl Öğrenilir?
  • Acil Toplanma Alanları Nerede Olur?
  • Deprem Toplanma Alanları Nasıl Belirlenir?
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Deprem ülkesi olduğumuz için, bu gibi durumlarda ne yapacağımıza dair daha tedbirli, bilgili olmamız gerekmektedir. Acil toplanma alanları ya da deprem toplanma alanları nedir, deprem toplanma alanı özellikleri nedir, acil toplanma alanları nerelerde olur gibi sorularınızın cevaplarını bloğumuzda bulabilirsiniz.

Deprem Toplanma Alanları Nedir?

Afet sonrası paniğin önlenmesi ve doğru, sağlıklı bilgi alışverişinin sağlanması için halkın güvenle toplanabileceği alanlara acil toplanma alanları ya da deprem toplanma alanları denmektedir. 
 

Deprem Toplanma Alanları Nasıl Öğrenilir?

Deprem toplanma alanları, deprem ülkesi olan ülkemizde hayati önem taşımaktadır.  Bu alanlar şehirlerce belirlenmişlerdir. Acil toplanma yeri hakkında bilgi almak isteyen kişiler e-devlet üzerinden il, ilçe ve mahalle bilgilerini kullanarak sorgulama yaparak, bulunduğunuz yere göre en uygun alanları öğrenebilirsiniz. E-devlet sayfası açıldıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:
 
T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile girişinizi gerçekleştirin
Arama çubuğuna afet ve acil durum toplanma alanları yazın.
Bu sorgulama işleminden sonra ekranda bulunduğunuz il, ilçe ve mahallenizde bulunan alanları görebilirsiniz.
Tavsiyemiz bu alanlara bir ya da birkaç kez gitmeniz ve bu alanlara alternatif gidiş rotaları bulmanızdır.
Tüm aile bireylerinizde bu alanlar mutlaka olmalıdır. Bu alanlardaki kare kodu telefon kameranızdan ya da kare kod okuyucunuzdan okutarak, alanların bilgilerini de paylaşabilirsiniz.
 

Acil Toplanma Alanları Nerede Olur?

Acil toplanma yerleri şehirlerin, ilçelerin ilgili belediyeleri tarafından seçilmektedir. Bu “deprem toplanma alanları nerelerde olur?” derseniz; 
 
 Temel ihtiyaçlara yakın
 Ulaşılabilir ve tahliye edilmesi kolay
 İkincil tehlikelerden uzak,
 Engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun alanlarda olacağı cevabını verebiliriz.
 

Deprem Toplanma Alanları Nasıl Belirlenir?

Afet toplanma alanları başta bulundukları bölgenin nüfus yoğunluğuna ve ulaşım kolaylığına göre belirlense de AFAD’a göre kriterler şu şekildedir;
 
 Engelli ve yaşlılara ulaşım kolaylığı
 Nüfus yoğunluğu
 Yangın, deniz, akarsu kenarları, fay hatlarından uzak alanlar olması,
 Alanların düz ve engebesiz olması
 Konut alanlarına yakın olsa da dış unsurlardan çok etkilenmeyecek bir alan olması
 Elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakınlığı gibi kamuya ait uygun alanların olmasına özen gösterilmektedir.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.