Arama yapın

2022 Yılında Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

2022 Yılında Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?
Sinan Daşpınar
2022 yılında ehliyet yenileme için ne yapmalısınız, hangi belgelere ihtiyacınız var, ehliyet yenileme ücretleri ne kadar gibi soruların cevabını arayanlar için yazımızı okuyabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • 2022 Yılında Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?
    • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
    • Araç Kiralamada Neden Miniyol?
Ehliyetini yenilemek veya eski ehliyetini yeni ehliyetle değiştirmek isteyen birçok insan bunu nasıl gerçekleştirebileceğini merak ediyor. Ehliyetlerin de kimlikler gibi değiştirilmeye başlanmasından sonra bu süreç hız kazandı. Getirilen ehliyet yenileme zorunluluğu ile birlikte son tarih gelmeden önce ehliyetlerini değiştirmek isteyen birçok sürücü var. Yeni nesil ehliyetlerin AB uyumlu olarak kullanılabilecek olması ve bu yenilenmenin zorunluluğu ehliyet sahibi kişileri de bazı konular açısından meraklandırmakta. 2022 yılında ehliyet yenileme ücretleri ne kadar, gerekli belgeler neler, ehliyet değiştirme son günü ne zaman, randevu işlemleri nasıl yapılır gibi konuları merak eden onlarca sürücü var. Bu süreçlerin nasıl yapıldığını öğrenmek ve yeni ehliyetinizi vakit kaybetmeden alabilmek için sizin için hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz. 
 
Ehliyet yenileme işlemleri randevulu olarak Nüfus Müdürlüklerinden /  İlçe Nüfus Müdürlüklerinden yapılmakta. Randevunuzu 199 numaralı hattı arayarak ya da online olarak “ randevu.nvi.gov.tr ” adresinden alabilirsiniz. “ randevu.nvi.gov.tr ” sitesinden randevuyu alırken karşınıza çıkan seçeneklerden “ sürücü belgesi ” seçeneğini işaretlemelisiniz. Önünüze çıkan ekranda istediğiniz nüfus müdürlüğünü seçerek, ikinci adımda göreceğiniz 2. formu doldurmalısınız. Bu form sırasında adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve telefon numaranız istenecektir. Sonrasında randevunuzu oluşturabilirsiniz (Belirtmek gerekir ki oluşturduğunuz randevuya gidemeyecekseniz randevunuzu iptal etmelisiniz. Aynı gün içinde 2 kere randevu verilmemektedir). Bununla birlikte ehliyet yenileme süreçlerinde harç istendiği için bu harç ücretini randevu zamanınızdan önce yatırmanız gerekmektedir. Peki ehliyet harç bedeli nasıl ödenir derseniz,  bu bedeli ödemek için vergi dairelerini, anlaşmalı bankaları, internet vergi dairesi, banka ATM’leri, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemlerini kullanabilirsiniz.
 
2022 yılında eski tip ehliyetini keyfi olarak değiştirmek isteyenler, kaybedenler, ya da evlilik-yıpranma için değiştirmek isteyenler 15 TL ödemeliyken yeni tip ehliyetini kaybedenler ise 270 TL harç ücreti ödemek zorundadır. Ek olarak eğer ehliyetinizin yeni tip olup olmadığını merak ediyorsanız 2016 yılı ve sonrası bütün ehliyetler yeni tip ehliyet olarak geçmektedir.
 
ehliyet-yenileme

2022 Yılında Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?

Ehliyet yenileme işlemi için birtakım belgeler gereklidir. Oluşturduğunuz randevu saatinde gittiğiniz Nüfus Müdürlükleri veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine bu belgeleri getirmeniz gerekmekte. İşte ehliyet yenilemek için gereken belgeler:
• Kimlik Belgeniz
• Sürücü Sağlık Raporunuz
• Sürücü Belgesi Harç Bedeli
• 2 adet Biyometrik Fotoğraf
• Kan Grubunu Belirten Belge veya Yazılı Beyan
• Adli Sicil Belgesi
• Ödediğiniz Başvuru Bedelini Kanıtlamak için Makbuz
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.