Arama yapın

2023 Yılı Özel Tüketim Vergisi Zamları

2023 Yılı Özel Tüketim Vergisi Zamları
Sinan Daşpınar
ÖTV zammı hangi araç türlerine ne kadar geldi, yüzde kaç oranında zam yapıldı gibi soruların cevabını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz!
İçerik Başlıkları
    • ÖTV Zammı 2023
    • Hangi Arabalara ÖTV Zammı Geldi? 

ÖTV, özel tüketim vergisi adı altında toplanan verginin kısaltmasıdır. Genellikle ürünlerin fiyat dengesi üzerinden oranlanması ile vergi miktarı belirlenir ve sadece 1 defaya mahsus alınır. Bu nedenle harcama vergisi kapsamındadır. ÖTV zammı ödemek için vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalar da kullanılmaktadır. 

ÖTV Zammı 2023

Yeni zam bildirisi 12 Ocak 2022 tarihinde devletin Resmi gazetesinde yayınlandı. 2023 ÖTV zammı araç motorlarının gücüne bakılarak yapıldı. Yeni zam oranlarındaki artış %10 ila %60 arasında araba alımları için yapıldı. Yapılan zamdan en çok etkilenen araçlar güçlü motor kullananlar oldu. 
 
otv-zammi

Hangi Arabalara ÖTV Zammı Geldi? 

Özellikle motor gücünün dikkate alınmış olması nedeniyle hangi araçlara zam geldiği netlik kazandı. Resmi gazetede verilen bilgiye göre;
 
-85 Kw altında motor gücü bulunan araçlara %10
-85-120 Kw arasında motor gücüne sahip araçlara %25
-Motorunun gücü 120 Kw üzerinde bulunan araçlara ise %60 
 
Oranında ÖTV zammı yapıldı. Bu durumda özellikle güçlü motorlu araçların yüksek zam aldığı bilinmektedir. Zamların etkisiyle araba fiyatları biraz daha artışa geçti. Sıfır araba almak isteyen insanların bile yavaş yavaş 2. el veya araç kiralama gibi formülleri devreye soktuğu görülmektedir. Miniyol araç kiralama internet sitesi üzerinden en uygun fiyata araç kiralamak mümkündür. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.