Arama yapın

2021 Yılı Özel Tüketim Vergisi Zamları

2021 Yılı Özel Tüketim Vergisi Zamları
Sinan Daşpınar
ÖTV zammı hangi araç türlerine ne kadar geldi, yüzde kaç oranında zam yapıldı gibi soruların cevabını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz!
İçerik Başlıkları
    • ÖTV Zammı 2021
    • Hangi Arabalara ÖTV Zammı Geldi?
    • Miniyol'dan Nasıl Araç Kiralanır?

ÖTV, özel tüketim vergisi adı altında toplanan verginin kısaltmasıdır. Genellikle ürünlerin fiyat dengesi üzerinden oranlanması ile vergi miktarı belirlenir ve sadece 1 defaya mahsus alınır. Bu nedenle harcama vergisi kapsamındadır. ÖTV zammı ödemek için vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalar da kullanılmaktadır. 

ÖTV Zammı 2021

Yeni zam bildirisi 2 Şubat 2021 tarihinde devletin Resmi gazetesinde yayınlandı. 2021 ÖTV zammı araç motorlarının gücüne bakılarak yapıldı. Yeni zam oranlarındaki artış %10 ila %60 arasında araba alımları için yapıldı. Yapılan zamdan en çok etkilenen araçlar güçlü motor kullananlar oldu. 
 
otv-zammi

Hangi Arabalara ÖTV Zammı Geldi? 

Özellikle motor gücünün dikkate alınmış olması nedeniyle hangi araçlara zam geldiği netlik kazandı. Resmi gazetede verilen bilgiye göre;
 
-85 Kw altında motor gücü bulunan araçlara %10
-85-120 Kw arasında motor gücüne sahip araçlara %25
-Motorunun gücü 120 Kw üzerinde bulunan araçlara ise %60 
 
Oranında ÖTV zammı yapıldı. Bu durumda özellikle güçlü motorlu araçların yüksek zam aldığı bilinmektedir. Zamların etkisiyle araba fiyatları biraz daha artışa geçti. Sıfır araba almak isteyen insanların bile yavaş yavaş 2. el veya araç kiralama gibi formülleri devreye soktuğu görülmektedir. Miniyol araç kiralama internet sitesi üzerinden en uygun fiyata araç kiralamak mümkündür. 
 

Miniyol'dan Nasıl Araç Kiralanır?  

İnternet üzerinden araç kiralarken güvenliği temin eden sitelere yönelmekte fayda vardır. Miniyol araç kiralama güvenlikli ara yüzü ve ödeme yöntemleri ile müşteri memnuniyetini garanti eder. İnternet üzerinden rezervasyon ayrıcalığı ile istediğiniz zaman araç kiralayabilirsiniz. Miniyol araç kiralama ayrıcalıklarına sahip olmak için 0850 304 6963 numaraları telefonumuzdan bizleri arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Çeşitli kampanyalar ve fırsatlar için internet sitemizi ziyaret etmeniz tavsiye edilir. 
Neden Miniyol?
İnternet üzerinden de işlem yaptığı için iki kat daha güvenlikli olmaya özen gösteren Miniyol, oluşabilecek sorunlara karşı ücret iadesini güvence eder. Her türlü soru ve sorunda 7/24 çağrı merkezine danışmak mümkünüdür. Bu nedenle kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz. İnternet sitesinin ara yüzü bakımından donanımlı olduğu anlaşılmaktadır. Araç seçiminde özel filtreleme seçeneği bulunmaktadır. Çağa uygun araç kiralama deneyimi yaşamak için Miniyol her zaman yanınızda.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.