Arama yapın

Ford Model T Tarihi

Ford Model T Tarihi
Sinan Daşpınar
Miniyol dünyanın ilk arabası Ford Model T üstüne bir araştırma yaparak bilmediğiniz özelliklerini anlattı! Hadi gelin dünyanın ilk arabasını detaylıca inceleyelim.
İçerik Başlıkları
    • Ford Model T Nedir?
    • Ford Model T Üretimi Nasıldı?
    • Ford Model T Özellikleri
    • Model T Neden Siyah?
    • Türkiye’de Ford Model T Var mı?

Miniyol dünyanın ilk arabası Ford Model T üstüne bir araştırma yaparak bilmediğiniz özelliklerini anlattı! Hadi gelin dünyanın ilk arabasını detaylıca inceleyelim: 

Ford Model T Nedir?

Henry Ford'un Model T'si, milyonlarca sıradan orta sınıf insana motorlu araç sahipliğini getiren, insanlar ve mallar için yeni bir mobilite çağı açan vizyon sahibi bir atılımdı. Atın ve demiryolunun kara taşımacılığı aracı olarak egemen olduğu bir çağda Model T, sahip olduğu başarıyı elde etmek için bir dizi engeli aşmak zorunda kaldı.
 
Ondokuzuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla geçiş, yolları çoğunlukla atların, arabaları çektiği ve toprak yollardan oluşan bir dönemdi. Otomobiller yaklaşık birkaç on yıldır piyasadaydı. Ancak nadir, pahalı ve ortalama bir attan çok daha mizaçlıydı.
 
İçten yanmalı motorla çalışan bir aracın bakımına yönelik teknolojik uzmanlık yaygın değildi: yakıt ve yağ tedariği de o kadar yaygın değildi. Henry Ford'un otomobillerini pazarlamaya karar verdiği ortamı düşündüğümüzde çok büyük bir risk aldığını görebiliriz. 
Kumar meyvesini verdi ve Model T, Henry Ford da dahil olmak üzere çoğu kişinin umabileceği veya beklediğinin çok ötesinde başarılı olduğunu kanıtlayacaktı.
 
Model T'yi kullanmak, günümüzde alıştığımız kontrollerden çok farklıydı. Model T satın alacak kişilerin büyük çoğunluğunun motorlu araç kullanma konusunda hiçbir deneyimi olmayacaktı.

Ford Model T Üretimi Nasıldı?

Ford Model T

Ford Model T, başta Amerikalılar olmak üzere bütün dünya için genel olarak uygun fiyatlı ve yaygın olarak bulunan ilk araçtı. Ford Model T'nin tarihi aslında oldukça ilginç ve burada modern aracın evrimini görebilirsiniz.
 
Örneğin, Model T üç farklı oturma düzeniyle sunuldu: beş koltuklu, iki koltuklu veya yedi koltuklu. Her model standart 100 inçlik bir çerçeveye yerleştirildi ve yalnızca popülerlik kazandıktan sonra siyah renkte geldi.
 
Model T'nin motoru 20 hp güç üretti ve araba 45 mph'lik en yüksek hızlarda seyahat etti. Ancak, Model T'lerin çoğu bir el krankıyla çalıştırılmak zorundaydı. 
 
Şanzıman iki ayak dişlisinden ve bir geri vitesten oluşuyordu. Çok gürültülüydü ve geri vitesi ileri viteslerden çok daha güçlü olduğu için yokuş yukarı geriye doğru sürülmesi gerekiyordu. Ayrıca, gazın motora ulaşmasının tek yolu yerçekimiydi.

Ford Model T Özellikleri

Devrim niteliğindeki araç, direksiyon simidinin sol taraftaki yerleşimini gördü ve yolcuların arabalara kolayca girip çıkmalarını sağladı. Araç aynı zamanda motor bloğuna ve karter dökümüne tek bir üniteden oluşan, kolay erişim için çıkarılabilir bir silindir kapağına sahip ve vanadyum çeliği olarak bilinen hafif fakat oldukça güçlü olan bu alaşımı, bu kadar kapsamlı bir şekilde kullanıma alan ilk arabaydı. 
 
Ford Model T'nin oldukça çevik ve dinamik şanzımanı, vites değiştirme olayını herkes için kolay bir hale getirdi. Bu iyileştirmeler ve yenilikler, dünyanın daha kentsel bir yaşam biçimine doğru ilerlemesini sağladı. İlk Model T bir alet takımıyla geldi, benzin deposunu ön yolcu koltuğunun altına yerleştirdi, bir seçenek olarak bir ön cam sağladı (standartlaştırılmadan önce) ve çalışması için krankla çevrilmesi gerekiyordu.

Model T Neden Siyah?

Yaygın bir efsane, tüm model T'lerin siyah olduğudur. Henry Ford, “Her müşteri, siyah olduğu sürece istediği renge boyanmış bir arabaya sahip olabilir” derken, politika yalnızca verimlilik ve tekdüzelik için uygulandı. Araba 1914-1925 yılları arasında sadece siyah olarak sunuldu, ancak bundan önce ve sonra aracın çeşitli modelleri mavi, kırmızı, gri ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde satın alınabildi.
 

Türkiye’de Ford Model T Var mı?

Ford Model T az ve sınırlı sayıda da olsa Türkiye sınırları içerisinde bulunmaktadır. Özellikle Rahmi Koç Otomobil Müzesi bu efsanevi modele ev sahipliği yapmaktadır. Diğer yandan Torbalı Araba Müzesi’nde ve bazı otomobil müzelerinde de Model T’ye rastlamak mümkündür.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.