Arama yapın

Bilinmeyen İlçe Yesemek Gezi Rehberi

Bilinmeyen İlçe Yesemek Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Adının çok fazla duyulmadığı müzelerden biri olan Yesemek Gaziantep şehrinde bulunmaktadır. Bölgede açık hava müzesinin yanında taş ocağı ve heykel atölyeleri de bulunmaktadır.
İçerik Başlıkları
    • Yesemek Açık Hava Müzesi
    • Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi
    • Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Ücretleri
Adının çok fazla duyulmadığı müzelerden biri olan Yesemek Gaziantep şehrinde bulunmaktadır. Bölgede açık hava müzesinin yanında taş ocağı ve heykel atölyeleri de bulunmaktadır. Yakın zamanda kültür turizminin oldukça geliştiği Gaziantep şehrinde gezilmesi gereken yerler arasına girmiştir. Bölgeye otobüs, uçak gibi toplu taşıma araçları dışında  oto kiralama sitelerinden araç kiralayarak ulaşım sağlamak mümkündür. 
 

Yesemek Açık Hava Müzesi

M.Ö VIII. yüzyılda Asurlular tarafından faaliyetlerine son verilen bölgede her şey olduğu gibi kalmıştır. Geçmişi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayanan bölgede 520 heykel bulunur. Yontu taslaklarının toprağın altından çıkarılarak sonradan sergiye açıldığı yer açık hava müzesidir. Bölgedeki taslakların çoğu kapı aslanlarıdır. Sfenksler daha çok oturan aslanlar ve kanatlı aslanlar ile Dağ Tanrısını temsilen kabartmalar olarak yapılmıştır. Bunlar da sonradan toprağın altından çıkarılarak sergilenmeye başlamıştır.
 
Sergilenen heykellerin 1 ton ile 10 ton arası ağırlıkları olduğu verilen bilgiler arasındadır. Bu bölge daha sonra Gaziantep Müdürlüğü tarafından düzenlemeler yapılarak Yesemek Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. 
 
 
Yesemek

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi

Taşların ocaklarda kesilmesinden yontu taslaklarının hazırlanmasına kadar tüm evreler Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nde gerçekleşmektedir. Bir Heykel Okulu olarak tanımlanan atölyede heykeltıraşlar eğitim vermektedir. Bulunan tüm heykellerin ve eserlerin hepsi taslak halindedir ve tam olarak bitmemiştir.
 
Alan toplum 110 dönümlük bir alandır ve heykellerin ağırlıkları 10 tona kadar çıkmaktadır. Yesemek Açık Hava Müzesi, Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunmaktadır.
 

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Ücretleri

Yalnızca Pazartesi günleri kapalı olan taş ocağı ve heykel atölyesine giriş için herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Yaz ve kış aylarında açılış-kapanış saatlerinde değişiklikler olduğundan ziyaret etmeden saatleri kontrol etmek ve buna göre gitmek gerekir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.