Arama yapın

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Adıyaman’da Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Adıyaman tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi. Miniyol olarak Adıyaman'da gezilecek yerleri listeledik.
İçerik Başlıkları
  • 1-Adıyaman Gezilecek Yerler-Nemrut Dağı
  • 2- Adıyaman'da Gezilecek Yer - Cendere Köprüsü
  • 3- Gezilecek Yer Adıyaman - Pirim Ören Yeri
  • 4- Adıyaman'da Gezilecek Yerler - Safvan Bin Muattal Türbesi
  • 5- Adıyaman Kalesi
  • 6- Gezilecek Yerler - Adıyaman Ulu Cami
  • 7- Adıyaman Gezilecek Yerler - Gümüşkaya Mağaraları
  • 8- Adıyaman Gezilecek Yerler - Perre Antik Kenti
  • 9- Adıyaman'da Gezilecek Yerler - Oturakçı Pazarı
  • 10- Gezilecek Yerler - Karakuş Tümülüsü
  • 11- Adıyaman Gezilecek Yerler - Çelikhan İçmesi
  • 12- Adıyaman Gezilecek Yer - Keleş Konağı
  • 13- Adıyaman Müzesi
  • 14- Adıyaman Gezilecek Yerler - Palanlı Mağarası
  • 15- Adıyaman'da Gezilecek Yer - Gerger Kanyonu
  • 16- Gezilecek Yerler - Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
  • 17- Çat Barajı
 
Adıyaman tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi. Adıyaman konum olarak Toros Dağları ve Fırat Nehri arasında kalmaktadır. Adıyaman’ın en büyük özelliklerinden biriside tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kommagene Krallığı’nın bu topraklarda kurulmasıdır. Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Nemrut Heykelleri ‘de Adıyaman’dadır. 
 
Adıyaman bölge olarak ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. 669 m rakımda bulunan Adıyaman ilimizin nüfusu 2021 itibari ile 632.148 kişidir.   
Adıyaman’ı ve Adıyaman’nın güzelliklerin keşfetmenin yolu ise Miniyol’dan geçiyor. Türkiye’nin yeni araç kiralama platformu Miniyol ile araç kiralama yaparak Adıyaman’ı kolaylıkla keşfedebilirsiniz. 
Tarihi ve kültürel zenginliği ile bizi kendine çeken Adıyaman’da gezilecek yerler neresi, Adıyaman’a nasıl gidilir, Adıyaman’da ne yenir? Sizler için hazırladığımız Adıyaman Gezi Rehberi sayesinde bu soruların cevaplarını bulabilecek ve Adıyaman’ın güzelliklerine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Haydi, Miniyol farkı ile araç kiralama yaparak Adıyaman’a.
 
Kommagene Krallığı Nemrut Dağı

1-Adıyaman Gezilecek Yerler-Nemrut Dağı

Adıyaman denildiğinde akla ilk gelen yerdir. Adıyaman’da gezilecek yerler arasında yer alan Nemrut Dağı. Nemrut Dağı Kommagene Krallığı’na ev sahipliği yapmıştır. Krallıktan kalan arkeolojik kalıntılar halen dağın tepesinde durmaktadır. Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuştur. Bu sebepten burası batı ve doğı uygarlığının köprüsü olarak da söylenmektedir. 
İlk kazı çalışmaları 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından yapılmıştır. Alan 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Nemrut Dağı eşsiz manzarası ve güzelliği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Nemrut Dağı Milli Parkı’na miniyol.com veya Miniyol telefon uygulaması üzerinden Adıyaman araç kiralama veya havalimanında geliyorsanız Adıyaman Havalimanı araç kiralama lokasyonlarını seçerek araba kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. 
 
Nemrut Dağı konumu için tıklayınız

2- Adıyaman'da Gezilecek Yer - Cendere Köprüsü

Adıyaman’a 55 km uzaklıkta olan Cendere Köprüsü Cendere Çayı üzerinde yer almaktadır. Cendere Köprüsü Adıyaman’da gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır. Dünyanın kullanılmakta olan en eski köprülerinden birisidir. Eskikale antik yerleşim bölgesinde bulunan köprü Kahta ve Sincik’i birbirine bağlamaktadır. 
Köprü Romalılar tarafından yapılmıştır ve Romalıların yaptığı ikinci en geniş köprüdür. Köprünün uzunluğu 120 metre, genişliği 7 metredir. 10 ton ağırlığında 92 kayadan inşa edilmiştir. 
Köprünün üstünde Latince bir kitabe bulunmaktadır. Kitabede Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211),karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır yazmaktadır. Köprü üzerinden günümüzde araç geçişi yapılmamaktadır 500 metre doğusunda yapılan köprü kullanılmaktadır. Miniyol’dan araba kiralama yaparak Cendere Köprüsü’ne kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 
 
Cendere Köprüsü konumu için tıklayınız
 
Adıyaman Nemrut Dağı
 

3- Gezilecek Yer Adıyaman - Pirim Ören Yeri

Pirim Ören Yeri UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ören yeridir. Pirim Ören Yeri Adıyaman’a 86 km uzaklıkta yer almaktadır. Kahta ilçesine 51 km uzaklıktadır. Miniyol üzerinden Adıyaman araç kiralama veya Kahta araç kiralama lokasyonlarından araç kiralama yaparak Pirim Ören Yeri’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 
 
Ören yerine Müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Müze kart hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Pirim Ören Yeri konumu için tıklayınız

4- Adıyaman'da Gezilecek Yerler - Safvan Bin Muattal Türbesi 

Safvan Bin Muattal Hz. Muhammed zamanında yaşamış olan sahabedir. Birçok savaşa katılıp savaşmıştır. Hz. Muhammed vefat ettikten sonra Basra’ya yerleşmiştir. Müslümanlığı yaymak için Anadolu’ya gelmiştir. Hz. Muhammed’in söylediklerine şahit olmuş ve onu görümüş bir sahabedir. Hz.Muhammed ile savaşlara katılmıştır. Anadolu’da Adıyaman’a yerleşmiş ve orada vefat etmiştir. 
Safvan Bin Muattal Türbesi Adıyaman’ın Samsat ilçe sınırında bulunmaktadır. Buraya gitmek için araç kiralama yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adıyaman – Kahta Karayolu’nun 28. Kilometresinde (Samsat Yol Ayrımında) Samsat yoluna dönerek yolu takip etmelisiniz. Samsat’a 10 km kala tabela çıktığında önünüze, sola dönün ve 10 km devam edin.
Safvan Bin Muattal Türbesi konumu için tıklayınız

5- Adıyaman Kalesi

Adıyaman şehir merkezinde bulunan kale 25 metre yükseklikte yığma bir höyük üstüne kurulmuştur. Adıyaman'ın Hısn-ı Mansur olarak anılmasının ilham kaynağı bu kaledir. Kaleyi VII. Yüzyıl ortalarında Bizans saldırılarına karşı koymak amacıyla Emevi Komutanı Mansur İbn-i Cavana yaptırmıştır. Kaleye havalimanından ulaşım sağlamak istiyorsanız miniyol.com’da Adıyaman Havalimanı araç kiralama yapabilirsiniz. Kale gezinizden sonra Adıyaman şehir merkezinde gezmek ve şehir merkezinde araç kiralama yapmak istersiniz Miniyol üzerinden Adıyaman araç kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz. ,
 
Adıyaman Kalesi konumu için tıklayınız

6- Gezilecek Yerler - Adıyaman Ulu Cami

Adıyaman Ulu Cami şehir merkezinde bulunmaktadır. Cami Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılmıştır. Cami birçok kez onarım görmüştür. Adıyaman gezilecek yerler arasında yer alan bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 
Adıyaman Ulu Cami konumu için tıklayınız

7- Adıyaman Gezilecek Yerler - Gümüşkaya Mağaraları

Adıyaman’ın güneybatısından bulunan Göksu Nehri kıyısında bulunan Gümüşkaya Köyü’nde bulunan mağaralardır. Mağaraların geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Mağaraların içinde birbirine bağlanan tüneller bulunmaktadır. Mağaraların M.Ö 150 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Geçitler bir kişinin geçebileceği boyutta yapmıştır. Mağaraların içerisinde kuyular, balkonlar ve odalar bulunuyor. Türkiye’nin en eski yapay mağaralarından birisidir. 
 
Gümüşkaya Mağaraları konumu için tıklayınız

8- Adıyaman Gezilecek Yerler - Perre Antik Kenti

Adıyaman gezilecek yerler bir sonra ki durak Perre Antik Kenti. Adıyaman şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Perre Antik Kenti Örenli mahallesinde yer almaktadır. Kommangene Krallığı’nın şehirlerinden birisidir. Antik kent içerisinde Nekropol, Roma çeşmesi, kaya odaları, kaya mezarları gibi buluntular bulunmuştur. 
Adıyaman’a gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisidir. Özellikle Adıyaman merkezden araba kiralama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 
Perre Antik Kenti konumu için tıklayınız

9- Adıyaman'da Gezilecek Yerler - Oturakçı Pazarı

Adıyaman’a geldiğinizde alışveriş yapmadan olmaz. Adıyaman şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı’nda birçok turistik eşya bulabilirsiniz. Adıyaman’a özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatı ürünleri ile Şire pazarında Besni üzümü, pestil, muska, gibi yiyecek ürünler alabilirsiniz. 
 
Oturakçı Pazarı konumu için tıklayınız
 

10- Gezilecek Yerler - Karakuş Tümülüsü

Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kommagene Krallığı’nın kadınlarına ait anot mezardır. Tümülüsün üzeri çay taşlarının yığılmasıyla oluşmuştur. 20 metre yüksekliğindedir. Tümülüsün güneyinde dikili bulunan sütun üzerindeki kartal heykelinden dolayı yöre halkı tarafından 'karakuş' olarak anılmış ve literatüre bu isimle girmiştir. Tümülüsün doğusunda iki adet yaklaşık 10 metre yüksekliğinde sütun bulunmaktadır. Tümülüsün batısında ise Kommagene Kralı I. Antiochos’un oğlu Kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması yer alır. Sütun üzerindeki yazıttan anıt mezarın Kral Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ve torunu Aka’ya ait olduğu anlaşılmaktadır.
 
Karakuş Tümülüsü konumu için tıklayınız

11- Adıyaman Gezilecek Yerler - Çelikhan İçmesi

Adını Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinden alan Çelikhan İçmesi Adıyaman’ın 25 km kuzeybatısında Akçalı Köyüne 5 km mesafededir. Suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. 
Çelikhan İçmesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Kürsüsü tarafından incelenmiştir. İnceleme raporunda suyun; mide, barsak, gastrit ve ülser hastalarına iyi geldiği açıklanmıştır.
Sizde Miniyol’da araç kiralama yaparak Çelikhan İçmesi’ne giderek şifalı sudan içebilirsiniz. 
 
Çelikhan İçmesi konumu için tıklayınız

12- Adıyaman Gezilecek Yer - Keleş Konağı

Adıyaman’ın harika evlerinin en güzel örneklerinden birisi Keleş Konağı’dır. Keleş Konağı Adıyaman merkezde Ulu Cami’nin yakınlarında yer almaktadır. 2012 yılında restore edilen yapı turizme kazandırılmıştır. Adıyaman’ın yanında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile ilgili birçok objeyi bu konakta bulabilirsiniz. Keleş Konağı, sanatsal galeriler, geçici fotoğraf ve resim sergileri gibi pek çok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretsizdir. 
 
Keleş Konağı konumu için tıklayınız
 
 

13- Adıyaman Müzesi

1982 yılında Adıyaman şehir merkezinde kurulan Adıyaman Müzesi şehir merkezinin en güzel yerinde durmaktadır. Gezilecek yerler listemizin en güzel müzelerinden birisidir. Aşağı Fırat Bölgesinde yapılan kazılarda bulunan, satın alma ve diğer yollardan getirilen eserlerle müze, bölgenin en zengin müzesi haline gelmiştir. Müzede Kalkolitik Dönemindeki pişmiş toprak kaplar, Paleolitik Dönemdeki el baltaları, delici ve kesiciler, Tunç Çağındaki süs eşyaları, Roma ve islam dönemine ait eserler bulunuyor. Müzeye giriş ücreti 5 TL. 
 
Adıyaman Müzesi konumu için tıklayınız

14- Adıyaman Gezilecek Yerler - Palanlı Mağarası

Adıyaman şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer alan ve şehrin kuzeyinde yer alan Palanlı Mağarası ilk olarak Paleolitik dönem insanları tarafınca kullanıldığı düşünülmektedir. Mağaranın üzerinde Paleolitik döneme ait çizimler yer almaktadır. Mağara arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir. Tarihi yaşamak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden birisidir. 
 
Palanlı Mağarası konumu için tıklayınız

15- Adıyaman'da Gezilecek Yer - Gerger Kanyonu

Fırat Nehri ve Atatürk Barajı’nın birleştiği noktada bulunan bu harika kanyonu mutlaka görmelisiniz. Gerger Kanyonu ilk olarak 2004 yılında turizme kazandırılmıştır. Çok tanınmadığı için çok turist gelmiyor. Gerger Kanyonu Adıyaman’ın keşfedilmeyi bekleyen cenneti. Sizlerde Miniyol’dan araç kiralama yaparak Gerger Kanyonu’nu kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Haydi, bu güzelliği keşfetmek için neyi bekliyorsunuz. Miniyol.com veya Miniyol telefon uygulaması üzerinden anında araç kiralama yaparak Gerger Kanyonu’nu keşfedin.
 
Gerger Kanyonu konumu için tıklayınız
 
 

16- Gezilecek Yerler - Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Adıyaman ilçe merkezine 63 km uzaklıkta yer alan Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı 1687 hektarlık bir alandan oluşmaktadır. 2008 yılında milli tabiat parkı ilan edilerek, koruma altına alınmıştır. Tabiat parkına geldiğinizde sizi çok farklı kuş türleri karşılayacak. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı tam bir kuş cenneti. Kuş severlerin buraya görmesi gerek. Burada bisiklet sürebilir, güzel fotoğraflar çekebilir, kamp yapabilir ve doğanın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.
Adıyaman araç kiralama işlemlerinizden sonra Adıyaman’ın sadece tarihi değil aynı zamanda doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz. Bir tıkla Miniyol’dan araç kiralama yapmak çok kolay.
 
Gölbaşı Gölleri konumu için tıklayınız

17- Çat Barajı

Çat Barajı, Malatya – Çelikhan karayolu güzergâhında bulunmaktadır. 1985-1996 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.  Şehrin görülmeye değer en popüler yerlerinden biri olan barajıdır. Çat Barajı üzerinde bulunan ‘Yüzen Adalar’ın binlerce yıl içerisinde oluştuğu bilinmektedir.
 
Çat Barajı konumu için tıklayınız

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.