Arama yapın

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri 1

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri 1
Sinan Daşpınar
Gaziantep’te ne yenilir? Antep coğrafyamızın kültürel geçmişiyle, gelişmiş kent yaşamıyla, yöresel lezzetleriyle mutlaka gezilmesi gereken şehirlerinden. Antep mutfağı ise her damak tadına uygun damaklarda iz bırakan onlarca yöresel yemeğe ev sahipliği yapıyor.
İçerik Başlıkları
  • Gaziantep’te Nerede Yemek Yenir?
  • Gaziantep’te Gezilecek Yerler
  • Hatay: Hatay’da Ne Yenir?
  • Hatay’da Nerede Yemek Yenir?
  • Hatay’da Gezilecek Yerler
  • Afyonkarahisar Afyon’da Ne Yenir
  • Afyonkarahisar’da Nerede Yemek Yenir?
  • Afyon Gezi Rehberi
  • Kayseri Kayseri’de Ne Yenir?
  • Kayseri’de Nerede Yemek Yenir?
  • Kayseri Gezi Rehberi

Gaziantep Gaziantep’te Ne Yenir: Yemeniz Gereken 10 Lezzet!

Gaziantep’te ne yenilir? Antep coğrafyamızın kültürel geçmişiyle, gelişmiş kent yaşamıyla, yöresel lezzetleriyle mutlaka gezilmesi gereken şehirlerinden. Antep mutfağı ise her damak tadına uygun damaklarda iz bırakan onlarca yöresel yemeğe ev sahipliği yapıyor. Kendine has yapılan ve taptaze servis edilen baklavası Türkiye’de en ince yufka yapraklarıyla yapılıyor, sütle ıslatılıyor haliyle bulut gibi yumuşak ve hafif baklavalar ortaya çıkıyor. 
 
Antep gastronomide iki türde başı çekiyor tatlılar ve kebaplar. Burada her köşe başında ya bir tatlıcı ya bir kebapçı var. Onların kültüründe yemek o kadar önde geliyor ki: Hafta sonları hemen herkes balkonlarında mangal yaparak, yürürken bile tatlı atıştırmalık taze burma veya lokma alarak, sabahları bile ciğer kebapla güne başlayarak oldukça farklı yaşıyor Antepliler. Tabi oraya gidenlerde bu güzide yemek kültüründen payına düşeni alıyor. Sadece Antep’te yenilecek 10 harika lezzet:
 
1. Beyran; oldukça besleyici bir tür et çorbası. Antep’te kahvaltıda bile tüketilebiliyor.
2. Burma Kadayıf: Ortasında bütün fıstıkların olduğu bir tür kadayıf dolması
3. Yuvalama çorbası. Üzerinde ki yanmış yağ, ve minik köftelerle en sevilen Antep yemeklerinden birisi.
4. Antep baklavası; kendine has malzemeleriyle baklavaların sultanı. En iyi baklavacılar ise İmam Çağdaş, Çelebioğulları, Şirvan, Güllüoğlu, Koçak baklava
5. Patlıcan Kebabı
6. Menengiç kahvesi
7. Antep Lahmacunu 
8. Ali Nazik
9. Fıstıklı Sarma
10. Katmer
 
Bonus: Antep güveçleri. Nefis kuyrukyağıyla odun ateşinde pişirilmiş kuru fasulyeden, türlüye her yemeği ayrı bir tatta bulacaksınız. 

Gaziantep’te Nerede Yemek Yenir?

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri

Henüz öğlen olmadan bütün ciğerciler tezgahlarını kapattığı için ciğer kebap kahvaltısı için erken kalkmakta fayda var... Antep’te her semtte keşfedilmeyi bekleyen lezzetler var: En iyisi kendi aracınız ile yoksa rent a car aracılığıyla, rezerve edeceğiniz kiralık otomobil ile şehri gezmek. 
 
Gaziantep’te bütün lokantalar, bütün restoranlar, bütün ustalar işinin ehli olduğundan en kötü mekân da bile harika lezzetler tatmanız olasıdır. Yani Antep’te nerede yerseniz yiyin asla pişman olmazsınız. Ayrıca asla tam doymadan kalkmazsınız. Çünkü masanızda mezeleriniz ve içeceğiniz siz masadan kalkana kadar ücretsiz yenilenir. Bu mezeler de en az 4-5 çeşit olarak size gelir. 

Gaziantep’te Gezilecek Yerler 

Antep oldukça geniş bir alana yayılmış dümdüz bir şehir. Dolayısıyla burada araba ile gezmek ve şehrin nabzını tutmak sürüş için ayrıca keyifli. En iyi tatil planı için otomobil kiralama yaparak şehri istediğiniz gibi gezebilirsiniz.
 
Antep tarihi dokusu kadar şehir hayatı ile Avrupa ile kıyaslanabilecek kadar gelişmiş bir şehir. Şehirde çok fazla noktada devasa büyüklükte parklar ve yeşil alanlar var. Teleferikle gezilen ve kızakla kayılan bir park bile mevcut. Yeşil alanların dışında bakırcılar çarşısı, baharatçılar çarşısı, Antep kalesi, devasa büyüklükte ki Zeugma Müzesi ve daha pek çok yer ziyaret edilebilir. Zeugma müzesi Roma döneminden kalan mitolojik figürlerin canlandırıldığı mozaiklere ev sahipliği yapıyor. Minicik renkli milyarlarca taştan yapılmış tablolar insanda hayranlık uyandırıyor. Romalı Tanrıların heykelleri, canlandırmaları ve Çingene kız portresi yine burada sergileniyor. Çingene Kızın hikayesi, dünyada yalnızca Mona Lisa’da bulunan üç çeyreklik bakışa sahip teknik bir resim olması. Nerede durursanız durun size bakıyormuş hissiyatı veren özel tekniği ile görülmesi gereken eserlerden. 

Hatay: Hatay’da Ne Yenir?

Hatay mutfağı hem yerli hem yabancı turistler için oldukça ikoniktir. Hatay mutfağı, yüzde yüz özgün ve diğer bütün mutfaklardan bağımsız. Hatay’a gidip yerinde yenilecek onlarca yöresel lezzet bulunabilir. İşte bazı Hatay’ca lezzetli yemekler şunlar:
 
Biberli Ekmek bir pide çeşidi, üzerinde kekik ve biber salçasıyla harika bir kahvaltılıktır.
 
Oruk Hatay usulü uzunlamasına içli köftelerdir.
 
Kâğıt Kebabı Kâğıt içine hazırlanan kebap bütün aromasını içinde tutar.
 
Künefe Türkiye’de yenilebilecek en has künefe Hatay’da yenilir.
 
Humus Ortadoğu izi taşıyan humus en iyi Hatay mutfağından yenilir. Hem besleyici, vegan hem de humusla tanışmak için en iyi alternatiftir. 
 
Fellah Köftesi Ortadoğu’dan gelen bir lezzet olan fellah köftesi Hatay’da geldiği yerlerden çok daha üst sıralarda taçlanıyor. 
 
Arap Kebabı ve Yoğurtlu Kebap Hatay yöresine ait kebaplardan sadece ikisi. Bunlardan Arap kebabı el pratikliği ve ustalık gerektiriyor. Kasap bıçakları ile hazırlanan et özel yağlarla sotelenip misafirlere ikram ediliyor. 
 
Bonus: Tuzda Tavuk Hatay’ın en karakteristik yemeklerinden olan tuzda tavuk, yenilebilecek en yumuşak ve sulu tavuk tarifi.

Hatay’da Nerede Yemek Yenir? 

Hatay Gastronomi turizminde hem yurt içi hem yurt dışı misafirleri ağırlıyor. Konaklama ve yeme-içme alanında çok sayıda seçenek karşınıza çıkabilir. Bunlardan özellikle birkaçının adını sıkça duymak mümkündür. 
 
Kebo, Antakya Evi, Kule Restoran, Hatay Sultan Sofrası, Liman Kebap, Avlu Restoran,  Anadolu Restoran, Kule Restoran en iyi Hatay mutfağı lezzetlerini sunan mekanlardan bir kaçıdır. 

Hatay’da Gezilecek Yerler

Hatay eski Mezopotamya bölgesi olarak biliniyor. Mezopotamya geçmişte çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış ve insanlığın buradan doğduğuna inanılan en eski yerleşim bölgesi. Hatay’da çok sayıda tarihi destinasyon olmakla birlikte coğrafi güzelliklerde bulunuyor. En çok ziyaretçi çeken bölgeleri ise şunlar:
 
İskenderun, Antakya, Samandağ, Dörtyol kentlerini mutlaka gezmek ve şehir dokusunu görmek gerekiyor. Hatay geniş alana yayılmış bir şehrimizdir ve burayı en iyi gezme seçeneği özel arabayla gezmektir. Eğer arabanız yoksa Hatay’da araba kiralama hizmeti alabilirsiniz. Hatay her noktada bir kültür, tarih ve lezzet başkenti. Burayı gezmek görmek için kiralık araç edinerek hem geniş alanlarda manzaralar eşliğinde sürüş keyfini yaşayın. Hem de kimsenin bilmediği yerleri keşfedin. Hatay’ın en güzel yerleri: Dini mekanlarla Hatay; ST. Pierre Kilisesi, Ulu Cami, Nihal Atakaş Cami, St. Simon Manastırı birçok dine ev sahipliği yapıyor. Eski Antakya, Antakya Arkeoloji Müzesi ve daha pek çok tarihi yerle tarihi lokasyona sahiptir.

Afyonkarahisar Afyon’da Ne Yenir

Afyon mutfağı denilince akla ilk gelen elbette Afyon’un şarküterileri gelir. Sucuklar, pastırmalar Afyon’un Gastronomi kimliğidir. Bol baharatlı bol aromalı bu et ürünleri en iyi Afyon’da yeniliyor. Yine kendine has et yemekleri ile Afyon damaklarda iz bırakıyor. 

Afyonkarahisar’da Nerede Yemek Yenir?

Afyonkarahisar en güzel yol boyu mekanlara ev sahipliği yapıyor. 7/24 açık bu restoranlarda yol üstünde istediğiniz zaman karnınızı doyurabilirsiniz. Elbette bu mekanlar zaman zaman yerleşim yerlerinden uzakta olabiliyor. Bu sebeple Afyon’a giderken arabayla gitmek veya araç kiralama iyi olabilir. İkbal restoran, Keyani Steak House, Cafe de Graff, Müstakbel Kebap, Kolaylı Dinlenme Tesisi “Türkiye’de sucuk döner yiyebileceğiniz nadir adreslerden birisidir”

Afyon Gezi Rehberi 

Buraya uğrayıp, nefis şarküteri ürünlerini denemeden eve dönmek olmaz. Bütün Afyon’u gezmek için rent a car aracılığıyla kendiniz için kiralık araba bularak kolaylıkla şehri ve güzellikleri keşfedebilirsiniz. 
 
Sucuklu kahvaltıyla güne başlamak ve Afyon çarşısını gezmek yaz-kış yapılabilecekler arasında.  Afyon şehir içi ve dışında görülmesi gereken yerler:
 
Afyon aynı zamanda manevi değeri yüksek illerimizden birisidir. Afyon Mevlevihanesi, Ulu Cami, İshaklı Kervansarayı, Bedesten Çarşısı, Tashan, Çay Kervansarayı dini lokasyonlardır. Milli taarruz döneminden kalan tarihin sergilendiği yerler; Zafer müzesi, Afyon Karahisar Müzesi, Başkomutan Tarihi Parkı, Afyon Kalesi, Afyon Kültür ve Sanat evi, Millet Hamamı, Atatürk Evi, Çeşmeli Konak, Zafer Müzesi, Kocatepe, alışveriş için Özdilek AVM ve Haşhaş Fabrikası ziyaret edilebilir. Tabiat; Frig Vadisi Tabiat Parkı, Başkomutan Tarihi Milli Parkı 
 
Afyon’a gidip kaymak veya kaymaklı ekmek kadayıfı yemeden dönmek olmaz. Altınay Lokum’da envai çeşit yöresel lokumları tatmak ve dönüşte hediyelik almak Afyon’da yapılabilecekler arasında.

Kayseri Kayseri’de Ne Yenir? 

Kayseri Türkiye’nin gastronomi imzalı şehirlerinden birisi. Özellikle Kayseri mutfağı denilince akla ilk gelen hamur işleri. Bunların başında ise mantı geliyor. Kayseri et ve hamur işi yönünden misafirlerine eşsiz lezzetler sunuyor. Özellikle mekanların muhteşem manzara eşliğinde atmosferleri benzersiz bir uyum içinde oluşturulmuş. Kayseri de yemek yenilebilecek uygun fiyatlı ve yöresel tatları en iyi şekilde sunan onlarca mekân sıralamak mümkün. 

Kayseri’de Nerede Yemek Yenir?

Kayseri şehir hayatının dışında gastronomi alanında kendini oldukça geliştirmiş bir şehrimiz. Burada nereye giderseniz gidin sizi krallar gibi karşılayacak hizmet kalitesinde restoranlar mevcut. İşte Kayseri’de tarihi esintisiyle büyüsüne kapılacağınız restoranlar şunlar:
 
Konak
Alameti Farika
Gubate Restoran
Saray Çiftliği
Radisson Blu Otel Çatı Katı
Taş Mekân Steak House
Elmacıoğlu İskender
Ağaçaltı Kebap
Kaşık-la

Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri arabayla gezilebilecek çok sayıda uğrak noktaya sahip. Bazı yerlere ulaşım zor olduğundan hem şehir içi hem şehir dışı için Kayseri’yi arabayla gezmeniz tavsiye edilir. Eğer özel araç ile gezme ayrıcalığı isterseniz rent a car aracılığı ile kiralık otomobil hizmetleri ile istediğiniz lokasyona kolayca ulaşabilirsiniz. 

İşte Kayseri’de sizleri bekleyen eşsiz deneyimler. Anıtlar ve harabeler, müzeler, tabiat parklar: Döner Kümbet, Kayseri Ermeni Kilisesi, Soğanlı Vadisi, Hunat Hatun Külliyesi, Gevher Nesibe Hastanesi, Kayseri Saat Kulesi, Selçuklu Müzesi, Seyyid Burhaneddin Hz. Türbesi, Derebağ Şelalesi, Kayseri Lisesi Millî Mücadele Müzesi ve daha pek çok yer Kayseri’de misafirlerini bekliyor.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.