Arama yapın

SpaceX’i Öğrenin

SpaceX’i Öğrenin
Sinan Daşpınar
Adını sıkça duyduğumuz SpaceX ticari ve askeri uydular fırlatan özel bir şirkettir. Kurucusunun Elon Musk olduğu SpaceX hakkında merak edilenleri Miniyol blogunda anlattı.
İçerik Başlıkları
  • SpaceX Nedir?
  • SpaceX ve NASA
   • Çağın Mucitleri Arasında Olan Elon Musk’ın İlham Veren Bazı Sözleri:
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

SpaceX nedir, SpaceX sahibi kim, Falcon 9 nedir, Falcon Heavy nedir, NASA,SpaceX ilişkisi gibi SpaceX ile ilgili bütün sorularını Miniyol cevapladı. Sizde SpaceX hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek istiyorsanız Miniyol blog sayfasında yayınlanan yazımızı okumaya devam edin.

SpaceX Nedir?

SpaceX’in merkezi California’da bulunmakta, Amerikan uzay araştırma ve uzay taşımacılığı hizmeti vermektedir. 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulmuştur. Elon Musk, SpaceX’in kuruluş amacını Mars’ın kolonileşmesini sağlamak ve uzay taşımacılığı maliyetlerini düşürmek olduğunu belirtmiştir. 
2012 yılında SpaceX Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo teslim eden ilk ticari uzay aracı olurken, 2020 yılında SpaceX insanları uzaya götüren ilk özel şirket olmuştur. Bütün bunlara rağmen SpaceX’i özel ve önemli kılan en önemli şey Dünya’ya başarılı bir şekilde inişi yapabilen ve tekrar geri dönebilen roketler üretebilmesidir.
 
Falcon 9 Roketi
Yeniden kullanılabilir fırlatma roket serisi olan Falcon 9 ailesinde Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1 ve Falcon 9-R roketleri bulunmaktadır.
Falcon Heavy 
 Adından da anlaşılacağı üzere aslında Falcon Heavy ağır yük fırlatma araçları olarak tasarlanmış. İlk defa 2018 yılında fırlatılan roket, başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir.
Crew Dragon 
31 Mayıs’ta fırlatılan Dragon kapsülünün ilk görevi NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımasıdır. İki NASA astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmiş ve 3 Ağustos 2020’de başarılı bir şekilde dönüş gerçekleştirmiştir.
Starship
Elon Musk’ın hayali olan Mars kolonileşmesinin ilk adımlarından biri olan Starship’in tek seferde 100 kişiyi Mars’a götürmesi planlanmaktadır.

SpaceX ve NASA

NASA devlete ait olan ve devlet tarafından finanse edilen bir kuruluşken SpaceX ise Elon Musk’ın kurduğu özel bir şirkettir. Ek olarak SpaceX müşterileri için ticari ve askeri uydular fırlatabilmektedir.

Çağın Mucitleri Arasında Olan Elon Musk’ın İlham Veren Bazı Sözleri:

“Güzellik ve ilham kavramlarının değeri yeterince anlaşılmış değil. Ancak ben kimsenin kurtarıcısı olmak niyetinde değilim. Ben gelecek hakkında düşünmeyi ve üzülmemeyi tercih ediyorum."
 
“Başarılı olmak istiyorsanız, çok çalışın. Deli gibi çalışın. Yani haftalık en az 80-100 saat çalışın. Böylece başarılı olma ihtimalinizi yükseltirsiniz.”
 
“Kendinizi motive edin. Bir şeyi başarmak istiyorsanız kendinizi motive edin. Aksi halde kendinizi perişan edersiniz.”
 
“Sizin için önemli bir iş varsa, tüm zorluklara rağmen bu işe girmelisiniz.”
 
“Bana göre sıradan bir insanın sıra dışı olmayı seçmesi mümkündür.”
 
“Yeni imkanlardan, yeni sektörlerden, yeni arenalardan korkmayın.”

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.