Arama yapın

Mutlaka Görmeniz Gereken Sanal Müzeler

Mutlaka Görmeniz Gereken Sanal Müzeler
Sinan Daşpınar
Türkiye'de hangi sanal müzeler bulunuyor? sanal müzeleri nasıl gezebilirim? Sanal müzeler hakkında bilinmesi gerekenler
İçerik Başlıkları
  • Sanal Müze Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • Türkiye’de Görülmesi Gereken Beş Sanal Müze
Sanal müze, teknolojik gelişmelerle birlikte müzelerin internet ortamında ziyaret edilmesini sağlayan uygulamaları ifade eden bir kavramdır. Sanal müzeler, farklı medya olanaklarından yararlanılarak hazırlanan, tarihi eserlere ve koleksiyonlara ait bilgileri barındıran, ziyaretçi ile kesintisiz iletişime olanak tanıyan birer e-müzedir. E-müzelere bazı uygulamalarla dünya çapında erişim mümkündür. Bu uygulamalar fiziksel müzelere ve ören yerlerine yapılacak seyahatler öncesinde ön bilgi edinmek, gezinin planlamasını yapmak amacıyla da kullanılabilir. 
 
Türkiye birçok uygarlıkların geliştiği bir alanda olduğundan keşfedilecek tarihsel zenginlikler bir hayli fazladır. Farklı tarihsel dönemlere ait eserlerin sergilendiği müzeler ve ören yerleri Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde internet ortamına taşınmış, sanal müzeler özel olarak tasarlanan internet sayfası üzerinden erişime sunulmuştur.
 

Sanal Müze Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sanal müzelerde, fiziksel müzelerde bulunan tarihi maddi eserlerin bilgilerine internet sitesi aracılığıyla sorgulama ve erişim olanağı sağlanır. Sanal bir müze tur deneyimi için ayrıntılı bilgiler ve medya olanaklarıyla fiziksel ortamın yeniden inşası sunularak ziyaretçiye şu imkanlar verilmektedir:
 
 • Müze ve ören yeri hakkında kısa bilgiler
 • E-müzedeki materyallerin sorgulanması
 • Müzedeki materyalleri listeleme
 • Müze salonu için sanal gezi
 • Müze-Ören yeri içeriğini ve alanını gösteren videolar
 • Duyuru ve haberlere erişim
 • Fiziksel müze ve ören yerine ulaşım bilgileri
 • Müzekart gibi giriş kolaylıklarının ve giriş ücretlerinin tanıtımı
 • Müzelere katkı veren kişi ve kuruluşların tanıtımı
Bu liste müze türüne göre değişebilmektedir, materyaller hakkındaki bilgiler azaltılıp arttırılabilir. Sanal müzelerde maddi eser türleri için bağımsız veri tabanları oluşturulur. Bu sayede farklı bilgilerin sunumu sağlanır. Ziyaretçinin ilgi alanına göre sanal turu kişiselleştirmesi keyifli bir deneyim için çok önemlidir.
 
Sanal müze gezileri, ziyaret edilen ortamda arzu edilen bir yöne ilerleme ve bakabilme ya da sabit bir noktadan çevreyi panoramik olarak izleme imkanı vermektedir. Her bakış açısı, doğru orantılı fotoğraf kareleriyle inşa edilir, böylece gerçekçilik hissi artırılır. Ziyaretçi internet üzerinden erişim aracına göre fare, tuş yardımıyla ya da dokunmatik olarak hareket edebilmekte, mekanlar arasında geçiş yapabilmektedir. Kısa bilgiler uygulama üzerinde açılan pencerelerle verilir, sanal müze gezintileri büyük mekanlarda yerleşen geleneksel müzeler için geniş kitlelere ulaşabilmek adına büyük bir avantaj sağlar.
 

Türkiye’de Görülmesi Gereken Beş Sanal Müze

Anadolu toprakları pek çok medeniyete beşiklik etmiş, birçok tarihi kent yapılan kazılarda açığa çıkarılmıştır. Bunun yanından farklı tarihsel dönemlere ait kültürel zenginlikler de saygın müzeler bünyesinde sergilenmektedir. Sanal müze olarak 46 müze ve örenyeri internet üzerinden ziyaretçilerin kullanımına açılmış ve geniş kitlelere ulaşım amaçlanmıştır.
Türkiye’de görülmesi gereken beş sanal müze arasında şu yerler bulunmaktadır:
 
 • Konya-Çatalhöyük Ören Yeri: Konya-Çumra ilçesine bağlı Küçükköy yakınlarında bulunan Çatalhöyük şehir merkezine 48 km. uzaklıkta bulunmaktadır. 1958 yılında keşfedilen Çatalhöyük’te en erken yerleşim katı M.Ö. 6800 yıllarına tarihlenmiştir. Çatalhöyük dünyanın ilk şehri olarak bilinir. Evler dörtgen plandadır, duvarları birbirine bitişiktir, kapıları bulunmayan yapılara damlar üzerinden giriş sağlanmaktadır. Sanal müzede Giriş, Model Evler, Kuzey Koruganı, Güney Koruganı, Ziyaretçi Merkezi görülebilmektedir.
 •  
 • Malatya-Arslantepe Ören Yeri: Malatya’nın 7 km. doğusundaki Orduzu Beldesi’nde bulunan Arslantepe Höyük Geç Kalkolitik Çağdan İslami Çağlara kadar kesintisiz bir yerleşim yeridir. En eski yerleşim M.Ö. 3000-4000 yıllarına tarihlenmektedir, taş temelli kerpiç duvarlı yapılar bulunmaktadır. Mühür baskılar ve çanak çömlek ve boncuklar ilgi çekici tarihi eserlerdir. Arslantepe sanal müzesinde Alan Girişi, Saray Girişi, Kral Mezarı bölümleri gezilebilir.
 
 • Şanlıurfa-Göbeklitepe Ören Yeri: Göbeklitepe Şanlıurfa il merkezine 15 km. mesafededir, tarih öncesi dönemden kalma bir ören yeridir. Bir platonun üzerinde avcı-toplayıcı insanların el emekleri sonucunda meydana getirdikleri bir tepede oluşturulmuş bir höyüktür. 1995’te Göbeklitepe’de başlayan kazılar sonucu anıtsal yapılar ve sembolik taş işlemeciliği manevi bir toplanma yeri olduğunu göstermektedir. Sanal müze uygulamasında Giriş, Sergileme Merkezi, A-B-C-D-E-F yapıları sergilenmektedir. 
 
 • İzmir-Efes Örenyeri: Antikçağ'da Anadolu başkenti olan Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Dünya Miras Listesi’nde bulunan antik kent Artemis Tapınağı ile bilinir. Tarih Öncesi dönemden Osmanlı dönemine kadar kesintisiz bir yerleşimin olduğu şehir, Antikçağ’da önemli bir limandır. Celsus Kütüphanesi, Antik Tiyatro ve birçok antik yapının bulunduğu ören yerinde Yamaçevler alanında 431 yılındaki Ekümenik Konsülünün gerçekleştiği Meryem Kilisesi de bulunmaktadır. Efes sanal müzesinde Giriş, Devlet Agorası, Hadrianus Tapınağı, Büyük Tiyatro, Yamaçevler, Celsus Kütüphanesi, Tetragonos Agora, Liman Caddesi, Meryem Kilisesi bölümleri bulunur.
 
 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Üç ana bölümden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri bir müzeler kompleksidir; Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Şark Eserleri Müzesi bu kompleks içinde bulunur. Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri imparatorluk topraklarından toplanmış bir milyona yakın eseri bünyesinde bulundurmaktadır. 1869 yılında ‘Müze-i Hümayun’ adıyla kurulan müzenin ünlü müdürü Osman Hamdi Bey müzeciliğe yeni bir soluk getirmiştir. Antikçağ’dan Osmanlı dönemi eserlerine kadar geniş bir koleksiyonu bulunan müze sanal olarak görülebilmektedir. Giriş, Eski Şark Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi, İslamiyet Öncesi Arabistan Eserleri, Mısır Eserleri, Mezopotamya Eserleri, Anadolu Eserleri, Çinili Köşk Müzesi, Anadolu Selçuklu Dönemi, İznik Eserleri, Osmanlı Dönemi 1-2, Çanakkale Eserleri, Selsebilli Oda, Kütahya Eserleri, Heykeltraşlık, Sidon Kral Nekropolü, Mezar Kültü, Sidamara Tipi Lahitler, Anadolu’da Antik Çağ Mimarlığı bölümleri sanal müzede bulunmaktadır.
 
Bu ören yerleri ve müzeler kültürel mirasımızı yansıtan örneklerdir, sanal müze uygulaması ile 
internet üzerinden belli bölümleri rahatlıkla görülebilir. Tarihi mekanları yerinde görmek ise çok farklı ve öğretici bir deneyim olacaktır. Miniyol araç kiralama hizmeti ile bu ören yerleri ve müzelere kolayca ulaşabilir, tarihi bir yolculuğa keyifle çıkabilirsiniz.
 
 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.