Arama yapın

Dünyanın En Başarılı Kadınları

Dünyanın En Başarılı Kadınları
Sinan Daşpınar
Dünyanın en başarılı kadınları listesini merak ediyor olabilirsiniz. Bunların kim olduğunu, ne iş yaptığı hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımıza göz atın!
İçerik Başlıkları
  • Angela Merkel
  • Christine Legarde
  • Kamala Harris
  • Ursula von der Leyen
  • Melinda Gates
  •  

Tarihe başarıları, düşünce yapıları, öz güvenleri, zekâları ile kendilerinden bahsettiren binlerce kadından bahsedebiliriz. Yine dünyada bazı kadınlar var ki onlardan bahsetmeden geçemeyiz. İşte dünyanın en başarılı kadınları...

Angela Merkel


Dünyanın en başarılı kadınları listemizde ilk sırada Angela Merkel yer almaktadır. Angela Dorothea Merkel 17 Temmuz 1954, Hamburg doğumludur. Uzun süredir Almanya başkanı olarak görev yapmaktadır. Aslen Polonya kökenli olan Merkel, Templin’de eğitim görmüştür. Leipzig Üniversitesi'nde 1973'ten 1978'e kadar fizik okumuştur. Kuantum kimyası üzerine tezli doktora kazandıktan sonra pek çok sayıda araştırma ve makale yazmıştır. 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından politikaya atılan Angela Merkel Almanya'nın 1871 yılında modern devlet olduktan sonra ilk kadın şansölye olup, II. Dünya Savaşı’ndan bu zamana kadar en genç Alman şansölyesi olma unvanına da sahiptir.

Christine Legarde


Christine Madeleine Odette Lagarde, dünyanın en başarılı kadınları arasında ikinci sıradadır. 1 Ocak 1956 Paris doğumludur. 2019 yılının 1 Kasım tarihinden bu yana Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapmaktadır. Avukat ve politikacı olmasının yanında farklı Bakanlıklarda görev almıştır. François Fillon hükümetinde Ekonomi, Maliye ve Sanayi Bakanı olarak, Dominique de Villepin hükümetinde Tarım, Balıkçılık ve Ticaret Bakanı olarak görev almıştır. Avukat olarak  Baker & McKenzie  Paris bürosuna 1981 yılında katılmış ve 1999-2004 yılları arasında ilk kadın başkan olarak tarihe geçmiştir.  IMF'nin 28 Haziran 2011 tarihinde ilk kadın başkanı olarak seçilmiş ve 2016 yılında tek aday olarak girdiği IMF başkanlık seçimini bir kez daha kazanmıştır.

Kamala Harris


Kamala Devi Harris 20 Ekim 1964 doğumludur. Politikacı, hukukçudur ve aynı zamanda  Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2017-2021 tarihleri arasında  Kaliforniya Birleşik Devletler Senatörü görevini üstlenmiştir. San Francisco'nun ilk kadın eyalet savcısı olarak 2003 yılında görev almıştır. Başarılarına bir yenisini ekleyen Kamala Harris 2010 yılında altı rakibini yenerek 32. Kaliforniya Eyalet Başsavcısı seçilmiştir. 2014 yılı seçimlerinde bu görevi tekrar kazanmıştır. Siyasi kariyeri ise, 2016 yılında Demokrat Parti'den senatör olarak seçilmesi ile başlamıştır. Kamala Harris, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci siyahî kadın senatörü ve yine Amerika Birleşik Devleti'nin ilk Hint asıllı senatörüdür. 2016 yılında başlamış olduğu senatörlük görevinden 20 Ocak 2021 tarihinde istifa etmiştir. 
 
dunyanin-guclu-kadinlari

Ursula von der Leyen


Ursula Gertrud von der Leyen 8 Ekim 1958, Brüksel doğumludur. Siyasetçi ve Avrupa Komisyonu Başkanı’dır. 2005-2019 yılları Angela Merkel’in kabinesindeki en uzun süreli üyesi Ursula von der Leyen’dir. Almanya’nın ilk kadın Savunma Bakanı’dır. Pek çok bakanlıkta görev almıştır bunlar; 2009- 2013 arası Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı, 2005 - 2009 yılları arası Aile, Yaşlı İnsanlar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı olduğu görevlerdir.
1 Aralık 2019’da Avrupa Başkanlığı Komisyonu görevine başlamıştır. Ursula von der Leyen, 1999 yılından bu yana siyaset ile ilgilenmekte ve başarılarıyla adından bahsettirmektedir.

Melinda Gates


Melinda French Gates 15 Ağustos 1964’te doğmuştur. Bill & Melinda Gates Vakfı'nın kurucusu ve aynı zamanda başkan yardımcısıdır. Bir zamanlar Microsoft’ta ürün yöneticiliği görevinde bulunmuştur.  1994 yılında Bill Gates ile evlenmiştir. Amerikalı hayırsever olan Melinda, kurmuş olduğu vakıf ve faaliyetleriyle adının dünyanın başarılı kadınları arasında yer almasını sağlamıştır. Bill Gates ile Melinda Gates 3 Mayıs 2021 tarihinde Twitter üzerinden boşanma kararı aldıklarını duyurmuşlardır. 

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.