Arama yapın

Doğa İçinde 5 Rota

Doğa İçinde 5 Rota
Sinan Daşpınar
Dünya’da gezilip görülmesi gereken 10larca yer var. Miniyol bu yerleri sizin için tek tek araştırıyor. Yeni yazımızda görülmesi gereken, doğa içinde 5 rota listemizi oluşturduk.
İçerik Başlıkları
    • Golden Circle -  İzlanda
    • Hotova Milli Parkı - Arnavutluk
    • Plitvice Gölleri - Hırvatistan
    • Geirangerfjord - Norveç
    • Ha Long Körfezi - Vietnam

Doğa tutkunlarının ilgisini çekecek olan doğa içinde 5 rota yazımızda, Dünya’nın birçok yerinden doğal güzellikleri sizin için derledik.

Golden Circle -  İzlanda

İzlanda doğa harikaları ile nam salmış ülkelerden birisidir. Golden Circle yani altın çember İzlanda'nın en nefes kesici doğa harikalarından birisi olabilir. Bölge içerisinde bulunan gayzer ve şelale birleşimi de manzarayı bütünleştiriyor. Birçok insana ilham verebilecek olan bölgede aynı zamanda da bir adet ulusal park bulunmaktadır. Thingvellir Ulusal Parkı olarak bilinen parkta şelale, göl ve enfes yeşillik arasında yürüyebilirsiniz. Gullfoss Şelalesi ve Strokkur Gayzerinin birlikte çıkaracağı manzara birçok insanı büyüleyecektir. Gayzer suyu yaklaşık 30 metre kadar yükseliyor. İki basamaktan oluşan şelale ise yaklaşık 35 metre yükseklikten kanyona doğru akıyor. Golden Circle fazlasıyla estiğinden ziyaret edenlerin sıkı giyinmesi önerilmektedir.
 

Hotova Milli Parkı - Arnavutluk

Arnavutluk’un Petran şehirleri içinde yer alan Hotova Milli Parkı ülkenin en büyük milli parkıdır. 35 bin hektarlık alan birçok farklı türden bitki ve canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bulgar Göknarı gibi birçok farklı çeşit ağaçların yanında meşe, çam ve ardıç ağaçları ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Gri ayı, kurt, tilki, ceylan gibi birçok farklı hayvana da ev sahipliği yapmaktadır park. Huzurlu bir doğa yürüyüşü yapabilir veya benja termal hamamda güzel zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca macera severler için Hotova Milli Parkı içinde rafting seçeneği de barındırmaktadır. 
 

Plitvice Gölleri - Hırvatistan

Plitvice Gölleri 1979 senesinde UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeye hak kazanmış 16 farklı gölden oluşan 100 kilometrelik bir alana yayılmış göller bölgesidir. Göller yeşille çevrili manzarasını yanında şelalesi ile de birbirine bağlı. Bütüncül olduğu kadar da bireysel bir görüntü de çiziyor.Bahar ve yaz aylarında ziyaretin daha uygun olduğu göller kışın donuyor. Sularda yüzmek yasak olsa da gemi ile gezmek veya tahta yollarda yürümek serbest bırakılmıştır. Plitvice Gölleri bölgesinde birçok vahşi hayvan da bulunmaktadır.
 
Doğa içinde 5 rota

Geirangerfjord - Norveç

Lonely Planet tarafından İskandinavya’nın en güzel en güzel seyahat noktası seçilmiş Geirangerfjord Fiyordu aynı zamanda UNESCO
Dünya Miras Listesinde de yer almaktadır. Şelaleleri, karlı dağları ile kartpostalları andıran Geirangerfjord Fiyordu yaklaşık 15 kilometre uzunluğundadır. Bölgede trekking yapabilir, bisiklet kiralayabilir, kano ve rafting yapabilirsiniz. Seven Sisters denen ve bölgede bulunan şelale de uğranmadan geçilmemesi gereken yerlerdendir. Kasabanın sevimli manzarasını görmek için Ornesvingen, Flydalsjuvet, Dalsnibba, Vesterasfjellet veya Skagefla’ya gidebilirsiniz. 
 

Ha Long Körfezi - Vietnam

1600’ye yakın adanın bulunduğu Ha Long Körfezi, Vietnam’da birçok turistin işlek duraklarındandır. Burada efsane mağaralara bakabilir ve doğanın ezgisiyle huzura kavuşabilirsiniz. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.