Arama yapın

Apollon Tapınağını Öğrenin

Apollon Tapınağını Öğrenin
Sinan Daşpınar
Birçok filme, kitaba ilham olmuş Apollon… Miniyol Apollon Tapınağı hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı.
İçerik Başlıkları
    • Apollon Tapınağı Nerede?
    • Apollon Tapınağı Giriş Ücreti Ne Kadar?
    • Apollon Tapınağı Hakkında

Ülkemizin tarihi önemli miraslarından birisi olan Apollon Tapınağı’nı öğrenin

Apollon Tapınağı Nerede?

Apollon Tapınağı Aydın ilimizin Didim ilçesinde, Yenihisar’da yer almaktadır. Bu güzel tarihi yapıya ulaşım oldukça kolaydır. Özel bir araç kiralayabilir veya toplu taşıma araçları ile de Apollon Tapınağı alanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 

Apollon Tapınağı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Apollon Tapınağı giriş ücreti 25 Türk lirasıdır fakat müze kartınız varsa müzeye giriş yapmak için ücret ödemenize gerek yoktur. Yaz dönemi yani 1 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında sabah 9.00 ile akşam 19.00 arası hizmet vermektedir. Apollon Tapınağı Müzesi, kış dönemi yani 1 Ekim ve 1 Nisan tarihleri arasında sabah 8.30 ve akşam 17.30 arasında hizmet vermektedir.
 
Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı Hakkında

Roma’nın barış zamanlarında yapımı başlanmış olan Apollon Tapınağı adını tanrı Apollon’dan alır. Apollon, Zeus ve Leto’nun ikiz çocuklarından birisidir ve güneş, ışık ve kehanet tanrısıdır. Apollon Tapınağı’nın efsanesine göre; Apollon çoban Brankhos’a rastlar ve ona yakınlık duyar. Apollon Brankhos’a kehanet becerilerini aktarır. Çoban defnelerin ve su kaynağının yanına Apollon tapınağını kurdu ve tapınağın koruyuculuğunu yaptılar. Bu çobanın soyundan gelenlere zamanla Brankhidler dendi. Bu İon tarzında yapılmış Apollon tapınağı dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğini de taşır. Tapınağa uzanan 25 kilometrelik yol da tapınakla beraber döneminde birçok törene ev sahipliği yapmıştır. Tapınağın çevresi Brankhid taşlarla özenle süslenmiştir. 25 metre yükseklikte bu şaheser milattan önce 5. yüzyılda yapımı başlanmış ama savaşlar ve depremler sonrası yıkılmıştır. Bugün de hala tam olarak restorasyonu bitmemiştir. Suriye kralı Selevkos tapınağın yapımı için Apollon heykelini getirtmiştir. Apollon Tapınağı yapımı tamamlansa dünyanın 7 harikası listesine girebilirdi diyen birçok kişi de mevcuttur.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.